Lagerstroemia to drzewko z rodziny krwawnicowatych o przepięknych kwiatach, które przykuwa spojrzenia. Nazwę nadano jej na cześć szwedzkiego kupca - Magnusa von Lagerströma, który dostarczał ją przyrodnikowi Karolowi Linneuszowi. Roślina pochodzi z Indii oraz Chin i często możemy ją spotkać w klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Mimo tego, w polskich warunkach również dobrze sobie radzi. Z racji tego, że jej kwiaty pięknie pachną, jest nazywana potocznie „Bzem Południa”. Uznaje się ją za jedną z najpiękniejszych roślin na świecie. Jak pielęgnować Lagerstroemię? Jakie zapewnić jej warunki? Poniżej znajdziesz wszystkie niezbędne wskazówki.
Spis treści
- Lagerstroemia – informacje
- Odmiany Lagerstroemii
- Lagerstroemia - wymagania
- Stanowisko dla Lagerstroemii
- Gleba i sadzenie Lagerstroemii
- Pielęgnacja Lagerstroemii zimą
- Podlewanie i nawożenie Lagerstroemii
- Cięcie Lagerstroemii
Lagerstroemia – informacje
Lagerstroemia to niezwykle urokliwa roślina, która może mieć postać drzewka lub krzewu - wszystko zależy tu od naszych upodobań oraz przycinania. Zachwyca ona za sprawą pięknego wyglądu oraz zapachu. To jednak nie wszystko - kwitnie ona nawet 4 miesiące w roku - od lipca do października. Kwiaty osiągają 20 cm długości, zaś sama roślina w polskich warunkach klimatycznych dorasta do 2-4 metrów. W sprzedaży w naszym kraju dostępne są również odmiany karłowe, a więc sięgające do 2 m. Roślina tworzy rozłożystą koronę. Co istotne - kwitną nawet bardzo młode sadzonki, a tym samym po zasadzeniu nie musisz czekać kilku lat, by cieszyć się widokiem kwiatów. Jak wygląda Lagerstroemia? Otóż już w pierwszym roku będzie ona zachwycać. Pofałdowane, pięciopłatkowe kwiatki, w zależności od wybranej odmiany, mogą mieć kolor biały, różowy, fioletowy lub czerwony. Posiadają one rurkowaną nasadę i tworzą długie wiechy o długości do 20 cm. Lagerstroemia to roślina hodowana głównie ze względu na piękne kwiaty, które cieszą nas przez kilka miesięcy w roku. Liście rośliny równie okazale się prezentują, zwłaszcza że jesienią przebarwiają się na żółto. Kora starszych okazów łuszczy się. U młodszych kora jest gładka, brązowo-beżowa z czerwonawymi smugami.
Ten piękny krzak w środowisku naturalnym występuje w Chinach, Kambodży, Laosie, Wietnamie. Często spotyka się go w krajach Śródziemnomorskich, jednakże na szczęście dzisiaj możemy mieć tę zachwycającą roślinę w naszych ogrodach i na tarasach oraz balkonach. Możemy z niej również stworzyć żywopłot, niemniej będzie to zajęcie dosyć czasochłonne. Lagerstroemia nadaje się do formowania w bonsai, dzięki czemu można ją dowolnie kształtować.
Odmiany Lagerstroemii
Roślina występuje w kilku wersjach kolorystycznych. Lagerstroemia Purpurea to najpopularniejsza odmiana tej pięknej rośliny. Posiada ona purpurowe kwiaty. Inne, nieco rzadziej spotykane gatunki, to m.in. purpurowa ('Tuscarora'), biała ('Petite Snow'), ciemnoczerwona ('Ruby Lace'), jasnoróżowa ('Eavesii'), fioletoworóżowa ('Petite Orchid').
Lagerstroemia - wymagania
Decydując się na Lagerstroemię, miejmy na uwadze, że tak piękna roślina powinna być odpowiednio wyeksponowana. Będzie ona cieszyć oko i przykuwać uwagę. Co ważne, jest ona łatwa w uprawie. A może uprawiasz RÓŻE? Jeśli nie radzisz sobie z jej chorobami zobacz artykuł: Róża – jak rozpoznać jej chorobę i jak ją zwalczyć
Przydatne artykuły, które pogłebią twoją wiedzę o ogrodzie
Stanowisko dla Lagerstroemii
Należy jednak pamiętać, że krzaczek najlepiej się czuje w miejscu odpowiednio nasłonecznionym lub ewentualnie półcienistym. Dobrze, by stanowisko było osłonięte od wiatru (np. ścianą budynku, matami osłaniającymi lub żywopłotem). Zasadzając ją, możemy wybrać miejsce przy południowej ścianie, która będzie się nagrzewać i oddawać ciepło w nocy. Starsze rośliny wytrzymają mrozy. Lagerstroemia szybko się regeneruje. Młode rośliny dobrze zasadzić do donic lub do gleby, ale w słoneczne miejsca w ogrodzie, które są osłonięte.
Gleba i sadzenie Lagerstroemii
Lagerstroemia ma spore wymagania glebowe. Niezbędna jest przepuszczalna, próchnicza ziemia. Roślina preferuje środowisko średnio-żyzne i umiarkowanie wilgotne, o pH od lekko kwaśnego do obojętnego. Zasadzając ją w polskich ogrodach, na mniej przepuszczalnych glebach, powinno się wykonać drenaż na wstępie. Roślinę powinno się zasadzać wiosną, dzięki czemu damy jej czas na aklimatyzację. Dobrze również jest ją zahartować przed wsadzeniem w grunt. Sprawdź jakie ph jest w Twoim ogrodzie i przeczytaj na co ma wpływ Odczyn pH gleby - Jak zmierzyć pH i zaplanować ogród
Pielęgnacja Lagerstroemii zimą
Istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym wykonywanym jesienią jest ochrona Lagerstroemii przed mrozem. Przez pierwsze sezony niezbędne jest okrycie jej na zimę lub w przypadku donic, przeniesienie ich do chłodnych i widnych pomieszczeń - najlepiej takich, w których panuje temperatura od 0 do 10 stopni Celsjusza. Egzemplarze zasadzone w ogrodzie warto owijać materiałem przepuszczającym powietrze np. agrowłókniny. Sprawdź w artykule jak ją odpowiednio położyć: Agrowłóknina - jak kłaść? Którą stroną prawidłowo rozłożyć agrowłókninę?
Podłoże przy pniu należy okrywać ściółką.
KAPTURY OCHRANIAJĄCE ROŚLINY
Agrowłóknina biała KAPTUR 50g /m2 służy do zimowego osłaniania roślin zimujących w gruncie (róże, rododendrony, winorośle, wrzośce, magnolie itd.). Nie wolno okrywać roślin zimozielonych czarną folią.
Podlewanie i nawożenie Lagerstroemii
Młode drzewa i egzemplarze kwitnące w czasie suszy powinno się podlewać. Zimą należy ograniczyć nawadnianie do minimum. Pomimo tego, że Lagerstroemia kwitnie w późnym okresie (także jesienią), nie wolno podawać jej nawozów przez ten cały czas. Nawozy azotowe dobrze stosować wiosną, zaś latem potasowo-fosforowe i wieloskładnikowe. Dobrze sprawdzą się preparaty do roślin balkonowych, kwitnących. Stosowanie nawozów organicznych, np. kompostu i obornika także służy roślinie.
Cięcie Lagerstroemii
Przycinanie Lagerstroemii to bardzo ważny zabieg. Roślinie możemy nadać taki kształt, jaki nam najbardziej pasuje. Na zimę, po kwitnieniu wykonujemy przycięcie, dzięki czemu nowe pędy będą wzrastać, a dodatkowo powinno pojawić się więcej kwiatostanów kolejnego lata. Egzemplarze nieprzycinane tworzą atrakcyjne, szerokie korony z dużą liczbą małych kwiatostanów. Cięcie wykonujemy również wiosną. Starajmy się jednak chronić roślinę przed wiosennymi przymrozkami po cięciu. Tzw. przycięcie w celu kwitnienia polega na usuwaniu starych pędów - Lagerstroemia najbardziej obficie kwitnie na pędach tegorocznych. Sprawdź z ciekawości jakie rosliny można, a jakich nie pwoinno się przycinąc w naszym artykule: Przycinanie drzew i krzewów na jesień – jakie rośliny można, a jakich nie powinno się przycinać? Praktyczne porady
Lagerstroemia to jedno z najpiękniejszych i najdłużej kwitnących drzew, które mogą z powodzeniem być hodowane również w naszym kraju. Można ją zasadzać w ogrodach, jak i w skrzyniach i doniczkach na tarasach i balkonach. Jeśli chodzi o ogrody, to będzie imponująco się prezentować zarówno pojedynczo, jak i w większej grupie. Można uprawiać jako soliter, czyli wyeksponowaną, samodzielną roślinę w ogrodzie, ale też z innymi gatunkami ozdobnymi w ogrodzie. Zapewniając jej odpowiednie warunki, przetrwa ona długie lata. Dzięki temu, że kwitnie ona od wczesnej wiosny do późnej jesieni, czyli przez około 120 dni, to o Lagerstroemii mówi się, że jest to najdłużej kwitnąca roślina na świecie! Oczywiście niezbędne jest tutaj zapewnienie jej dobrego stanowiska, właściwej gleby i pilnowanie detali. Na początku roślina wymaga troskliwej opieki, jednakże w stosunkowo krótkim czasie dostrzeżemy efekty. W czasie kwitnienia drzewko wygląda oszałamiająco.