Spis treści:
- Choroby wiśni i ich zwalczanie. Przyczyny, objawy i leczenie.
- Choroby wirusowe wiśni
- Żółtaczka wiśni
- Nekrotyczna pierścieniowa plamistość wiśni
- Choroby bakteryjne
- Rak bakteryjny wiśni
- Choroby grzybowe wiśni
- Dziurkowatość liści wiśni
- Drobna plamistość liści drzew pestkowych
- Gorzka zgnilizna wiśni
Choroby wiśni i ich zwalczanie. Przyczyny, objawy i leczenie.
Wiśnie to drzewa, które niestety dość często są atakowane przez choroby. Aby nasz plon był maksymalnie wysoki, musimy regularnie lustrować i właściwie pielęgnować nasze drzewa. Zabiegi wykonane w odpowiednim czasie mogą doprowadzić do całkowitego ozdrowienia rośliny a co za tym uratowanie owoców. Równie istotne jest rozpoznanie danej choroby, aby wiedzieć co w konkretnym przypadku zwalczania będzie najlepsze dla drzewa. Najprostszy podział chorób wiśni wynika z patogenu jaki je powoduje: choroby grzybowe, wirusowe i bakteryjne. Poniżej kilka najpopularniejszych chorób wiśni oraz metody ich zwalczania.
Choroby wirusowe wiśni
Żółtaczka wiśni
to choroba wywoływana przez Prune dwarf virus. Choroba objawia się najczęściej około 3-4 tygodnie po kwitnieniu, obserwujemy na blaszkach liściowych starszych liści żółte, nieregularne plamy. Z czasem obejmują one całe liście. Następnie dochodzi do opadania liści. Drzewo może utracić nawet do 50 % ulistnienia. Choroba nasila się gdy mamy chłodną wiosnę. Żółtaczka wiśni nie prowadzi do zamierania drzewa, jednak znacząco obniża plon.
Nekrotyczna pierścieniowa plamistość wiśni
to również choroba wirusowa powodowana przez Prunus necrotic ringspot virus. Objawy wirusa zależą od szczepu jaki zaatakował daną roślinę. Najczęściej wirus objawia się nekrozą, chlorozą lub mozaiką na blaszce liściowej. Liście mogą ulec znaczącej deformacji a na ich spodzie obserwujemy czerwono-zielone wyrostki. Tkanka wokół nekroz może się kruszyć i odpadać. Choroba powoduje zamieranie pędów i upośledza rozwój pąków kwiatowych. Bywa że nekrotyczna plamistość zachodzi bezobjawowo, jednak po czasie obserwujmy zmniejszony wzrost drzew i uboższe plonowanie. W takim wypadku aby potwierdzić chorobę konieczne są badania laboratoryjne.
Zwalczanie i profilaktyka wiśni
Starajmy się zrazy pobierać tylko ze sprawdzonych, zdrowych materiałów. Ponad to wybierajmy odmiany wiśni zdrowe i silne, które pochodzą od pewnych sprzedawców. Wirus może być przenoszony przez chore oczka, zrazy a nawet nasiona. Sprzęt jaki używamy do pielęgnacji drzew powinien być czysty i odkażony. Właściwa pielęgnacja jest bardzo istotna w sukcesie naszej uprawy. Zerknij Drogi Czytelniku na artykuł WIOSENNE OPRYSKI DRZEW OWOCOWYCH, w którym podpowiadamy jak i czym je wykonać.

MAGNICUR GOLD ZATO – skuteczny, sprawdzony preparat
Środek grzybobójczy do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego.
Przydatne artykuły, które pogłebią twoją wiedzę o ogrodzie
Choroby bakteryjne
Choroba bakteryjna, którą można spotkać na wiśni jak i na innych drzewach owocowych (zwłaszcza drzewach pestkowych) to rak bakteryjny drzew owocowych
Rak bakteryjny wiśni
powodowany przez Pseudomonas syringae. Jego objawy to brunatnienie i usychanie pąków kwiatowych. Następnie bakteria z kwiatów przenika do pędów i powoduje wycieki gumowatej substancji spod kory. Na blaszkach liściowych pojawiają się żółte, wodniste przebarwienia, które z czasem kruszą się. Owoce również pokrywają plamy, w tym wypadku brązowe. Niestety plonowanie spada, a uzyskane owoce mają zdecydowanie mniejszą atrakcyjność.

MIEDZIAN 50WP
Zwalczanie i profilaktyka
Przede wszystkim lepiej zapobiegać niż leczyć. Zobacz w artykule JESIENNE OPRYSKI DRZEW OWOCOWYCH w jaki sposób oraz jakimi środkami je wykonać. Rak bakteryjny to choroba, którą można przenieść z drzewa na drzewo przez chore liście, owoce, pędy czy nieodkażony sprzęt. Dlatego pamiętajmy aby liście z chorych drzew grabić i usuwać z działki. Tylko zdrowe liście mogą posłużyć na kompostowanie czy ściółkę. Sprzęt, który wykorzystujemy do pielęgnacji koniecznie odkażajmy. Jeśli zauważymy chorobę w początkowym stadium to z kory wycinajmy uszkodzone tkanki i ranę smarujmy maścią z dodatkiem substancji grzybobójczej aby nie doszło następnie do zaatakowania chorobą grzybową. Skuteczne są również opryski, w okresie nabrzmiewania pąków, kwitnienia i opadania liści, najlepiej sprawdzają się fungicydy na bazie miedzi. Na rynku jest wiele preparatów np: Miedzian 50 WP, Miedzian Extra 350 S.C. Takie opryski najlepiej wykonywać profilaktycznie.
Choroby grzybowe wiśni
Niestety choroby grzybowe to najczęstsze, które atakują wiśnie, jest ich dużo więcej. Poniżej zostały opisane te najczęściej występujące.
Dziurkowatość liści wiśni
powodowana jest przez grzyb Clasterosporium carpopfilum. Choroba objawia się dość charakterystycznie w postaci drobnych plam na liściach w kolorze brązowym z czerwoną obwódką. Tkanka wokół plamek obumiera i wykrusza się. Liście stają się rzeczywiście dziurawe, szybko opadają. Na młodych pędach mogą pojawiać się narośla i nekrozy. Bywa, że atakowane są również owoce, na nich pojawią się plamy w kolorze brązowym lekko zagłębione.
Zwalczanie i profilaktyka wiśni
Przy dziurkowatości dość istotne jest lustrowanie naszych drzew. W początkowym stadium choroby usuwamy uszkodzone, pędy, liście i pozbywamy się ich z naszej plantacji. Istotne jest również usuwanie z plantacji odpadłych pędów i liści, które mogą być źródłem zakażenia. Na dziurkowatość liści można zastosować oprysk w postaci Topsin M 500 S.C. W tej chwili wycofano ten produkt, ale w artykule CO ZAMIAST TOPSIN podpowiadamy czy zastąpić ten bardzo skuteczny preparat. Środek stosuje się przed kwitnieniem oraz po kwitnieniu. Pamiętajmy o okresie karencji 14 dni, starajmy się zawsze przed opryskiem zapoznać dokładnie z etykietą.

SYLLIT GRZYBOBÓJCZY PRODUKT
Drobna plamistość liści drzew pestkowych
powodowana jest przez grzyb Brumeriella jaapi. Choroba objawia się przez drobne plamki na brzegach liści w kolorze szaro-brunatnym, które z czasem pokrywają całą blaszkę liściową. Na dolnej stronie liścia w miejscu plam, ukazują się wzniesienia z zarodnikami grzyba. Gdy pogoda jest wilgotna i deszczowa z plam wyciekają białe, skupiska zarodników. Choroba może być tak silna, że przed pojawieniem się owoców drzewo może pozostać zupełnie bez liści. Niestety drobna plamistość liści zdecydowanie zmniejsza mrozoodporność odmian, dlatego w kolejnym roku po zakażeniu drzewo jest znacząco osłabione.
Zwalczanie i profilaktyka
Grzyb zimuje w upadłych liściach, dlatego podczas pielęgnacji, grabmy liście i usuwajmy je z naszej plantacji. Drobna plamistość liści jest wrażliwa na opryski chemiczne, dlatego ta metoda walki z grzybem jest rzeczywiście skuteczna. Polecanych jest kilka preparatów do walki z tym grzybem. Syllit 65 WP, należy do preparatów które stosujemy zapobiegawczo lub w momencie wystąpienia wczesnych objawów. Oprysk wykonuje się od momentu pojawienia się kwiatów do około 2 tygodni przed kwitnieniem (okres karencji). Topsin M 500 S.C. to preparat, który stosuje się przed kwitnieniem aż do owocowania. W tej chwili wycofano ten produkt, ale w artykule CO ZAMIAST TOPSIN podpowiadamy czy zastąpić ten bardzo skuteczny preparat. Taki zabieg wykonujemy tylko raz w sezonie. Kolejnym skutecznym środkiem jest Carpene 65 WP, zalecany jest w uprawach wielkohektarowych. Wykonuje się go przed kwitnieniem ale maksymalnie do miesiąca po kwitnieniu.

AMISTAR GRZYBOBÓJCZY PRODUKT
Środek grzybobójczy, do stosowania głównie zapobiegawczego w zwalczaniu chorób grzybowych roślin rolniczych i warzywnych.
Gorzka zgnilizna wiśni
jest powodowana jest przez dwa szczepy grzybów: Monilinia laxa oraz Monilinia fructigena. Choroba częściej występuje gdy w momencie dojrzewania wiśni jest wysoka wilgotność powietrza. Objawia się poprzez plamy na owocach. Mają charakter gnilny, lekko zapadają się, w kolorze brązowym. Na tych plamach pojawiają się pomarańczowo-kremowe zarodniki. Owoce zasychają i utrzymują się na drzewie w postaci mumii. Niestety choroba może zachodzić bezobjawowo podczas wzrostu. Jakiekolwiek objawy ukazują się wtedy dopiero podczas transportu i przechowywania owoców. Pojawiają się plamy na owocach a sam miąższ staje się gorzkawy.
Zwalczanie i profilaktyka
Źródłem zakażenia mogą być mumie, które utrzymują się na drzewie, dlatego warto je wycinać i usuwać z naszej plantacji. Starajmy się w odpowiedni sposób dokonywać cięcia, odmładzającego i fitosanitarnego, tak aby nasze drzewka miały swobodny przepływ powietrza między pędami. Rany po cięciu zabezpieczajmy maścią z fungicydem. Na gorzka zgniliznę wiśni stosuje się opryski preparatami Switch 62,5 WG, Sadoplon 75 WP czy Kaptan Zawiesinowy 50 WP.
Ogólną zasadą profilaktycznej walki z chorobami grzybowymi jest stosowanie oprysku z roztworu mocznika 5% na opadłe liście wiśni. Taki oprysk zmniejsza ilość zarodników, które mogą przezimować w opadłych liściach aż do wiosny. Zerknij w W JAKI SPOSÓB NAWOZIĆ OGRÓD NA WIOSNĘ to może unikniesz wielu z powyższych problemów.
Literatura
- Ekspert w ogrodzie, choroby i szkodniki, G. Łabanowski, L. Orlikowski i inni, Multico, 2011
- Choroby roślin sadowniczych, E. Paduch-Cichał, PWRiL, 2011
- Przedwczesne zrzucanie liści, M. Grabowski, Działkowiec, nr: 8, 2005
- Oficjalna strona Internetowa – www.e-sadownictwo.pl
- Choroby drzew owocowych, M. Grabowski, PlantPress, 2014
- Oficjalna strona Internetowa – www.piorin.gov.pl
- Wiśnie i czereśnie chroń przed wirusami i bakteriami, A. Bielanin, Sad Nowoczesny, nr: 5, 2003
- Metody integrowanej ochrony dla doradców, B. Meszek, InHort, 2013
- Rak bakteryjny drzew owocowych, zagrożenie naszych sadów, M. Kaluzna, P. Sobiczewski, Nowoczesny Sad, nr: 6, 2011
- Rak bakteryjny drzew owocowych, M. Wyrzykowska, Tygodnik Poradnik Rolniczy, nr: 9, 2017
- Dziurkowatość liści drzew pestkowych, J. A. Lukowska, Miesięcznik Praktycznego Sadownictwa- Sad, nr: 5, 2009
- Drobna plamistość liści drzew pestkowych, M. Grabowski, Działkowiec, nr: 6, 2012
- Gorzka zgnilizna wiśni, zagrożeniem dla wielu sadów wiśniowych, A. Bielenin, Owoce, Warzywa, Kwiaty, nr: 10, 2004
- Choroby grzybowe wiśni, coroczny problem, E. Wiśniewska, Lubuski Informator Rolniczy, nr:8, 2000