Wybór odpowiedniego źródła wody oraz właściwa częstotliwość nawadniania mogą decydować o sukcesie całego sezonu. Jakie są najlepsze metody podlewania ogórków i jak często powinno się to robić, aby zapewnić roślinom optymalne warunki do wzrostu i owocowania? Oto praktyczne wskazówki, które pomogą każdemu ogrodnikowi osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty.
Spis treści:
- Uprawa własnych ogórków - tajniki właściwego podlewania
- Technika podlewana ogórków
- Jak często podlewać ogórki gruntowe: w szklarni, w warzywniku, w folii i w tunelu?
- Czym podlewać ogórki, aby obficie owocowały?
- Kiedy najlepiej podlewać ogórki?
- Nawóz z pokrzywy - odzywka do podlewania upraw ogórków
Uprawa własnych ogórków - tajniki właściwego podlewania
Uprawa ogórków gruntowych wymaga szczególnej uwagi na nawodnienie, ponieważ ogórki charakteryzują się wysokimi wymaganiami termicznymi i dużą wrażliwością na niedobór wody. Ze względu na ich płytki system korzeniowy, roślina pobiera wodę z wierzchniej warstwy gleby, gdzie wilgoć paruje najszybciej. Dlatego tak ważne jest utrzymanie stałego poziomu wilgotności podłoża, aby zapewnić optymalne warunki dla wzrostu i rozwoju ogórków z własnej uprawy.
Wypróbuj ekologiczne opryski na warzywa. Sprawdź OPRYSK Z JODYNY NA ZARAZĘ ZIEMNIACZANĄ? JODYNA W OGRODZIE - OPRYSK Z JODYNY NA POMIDORY I OGÓRKI.
Technika podlewana ogórków
Podlewanie ogórków powinno być przeprowadzane regularnie, najlepiej bezpośrednio pod korzeń, aby unikać rozwojowi chorób grzybowych. Ogórki uprawiane w glebie wymagają systematycznego nawadniania, szczególnie w okresie maksymalnego wzrostu i wiązania owoców. Warto podlewać ogórki deszczówką lub wodą odstaną, co pozytywnie wpływa na ich kondycję. Unikajmy jednak nadmiaru wody, który zwiększa ryzyko wystąpienia chorób grzybowych. Ważne jest, aby nie podlewać po liściach rośliny, a prosto na podłoże.
Technika podlewania pełni kluczową rolę w pielęgnacji warzywnika. Sprawdź JAK PODLEWAĆ WARZYWA, ŻEBY LEPIEJ ROSŁY?
Jak często podlewać ogórki gruntowe: w szklarni, w warzywniku, w folii i w tunelu?
Częstotliwość podlewania ogórków zależy od miejsca uprawy. W szklarni lub tunelach zaleca się częste podlewanie, nawet kilka razy w tygodniu, aby utrzymać stały poziom wilgotności. W warzywniku i na otwartym polu, ogórki należy podlewać raz w tygodniu, dostosowując ilość wody do panujących warunków atmosferycznych. Regularne podlewanie jest kluczowe, aby ogórki nie były gorzkie i niesmaczne oraz aby zapobiec powstawaniu pustych przestrzeni w środku owoców.
Ogórki często uprawia się blisko pomidorów. Sprawdź JAK CZĘSTO PODLEWAĆ POMIDORY: W OGRÓDKU, SZKLARNI I DONICY?
Czym podlewać ogórki, aby obficie owocowały?
Ogórki najlepiej podlewać wodą odstaną deszczówkową. Jeśli nie posiadamy zbiorników na deszczówkę, warto kilka dni wcześniej naszykować wodę w wiadra i dać jej odstać. Ze względu na płytki system korzeniowy powinno się zadbać, aby podłoże ogórków nie wysuszyła się zanadto. Korzenie choć płytkie są także rozległe, dzięki czemu ogórki potrafią się dostosować do panujących warunków i szukają wody także w swojej okolicy, a nie jedynie pod samym krzakiem.
Aby ogórki obficie kwitły i owocowały, należy stosować odpowiednie nawożenie. Nawozem, który szczególnie dobrze wpływa na ogórki, jest gnojówka z pokrzyw, zawierająca łatwo przyswajalne związki azotu, potas oraz mikroelementy takie jak mangan i cynk. Gnojówkę z pokrzyw można wykorzystać do podlewania roślin, co wspomaga ich wzrost i rozwój. Oprócz tego warto stosować nawozy organiczne, które zapewniają odpowiednie składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego wzrostu ogórków.
Kiedy najlepiej podlewać ogórki?
Najlepszym czasem na podlewanie ogórków jest wczesny poranek lub późne popołudnie. Podlewanie w tych porach minimalizuje straty wody na skutek parowania oraz zmniejsza ryzyko rozwoju chorób grzybowych. W okresie letnim, kiedy temperatury są wysokie, warto podlewać rośliny częściej, aby zapobiec niedoborowi wody. Podczas chłodniejszych dni częstotliwość podlewania można zmniejszyć.
Przydatne artykuły, które pogłebią twoją wiedzę o ogrodzie
Aby ułatwić sobie podlewanie klasyczne warto pomyśleć o inwestycji w nawadnianie kropelkowe. Płytki i rozległy system korzeniowy ułatwia im pobieranie wody dostępnej też w okolicy, a nie tylko pod samą rośliną. Ogórki często sadzi się w rzędzie przy siatce, po której mogą się piąć, co pozytywnie wpływa na ich kondycję. Dzięki temu ograniczamy ryzyko uzyskanie krzywych ogórków oraz ogórki łatwiej zbierać kiedy pną się po siatce.
Na rynku ogrodniczym panuje obecnie szeroki wybór nawozów. Sprawdź JAKIE NAWOZY EKOLOGICZNE STOSOWAĆ DO OGRODU
Nawóz z pokrzywy - odżywka do podlewania upraw ogórków
Gnojówka z pokrzyw to naturalny nawóz, który pozytywnie wpływa na rozwój ogórków. Zawiera ona łatwo przyswajalne związki azotu, potas, mangan oraz cynk i inne mikroelementy, które wspomagają wzrost młodych roślin. Stosowanie gnojówki z pokrzyw jako odżywki do podlewania upraw ogórków może znacząco poprawić jakość i obfitość plonów, co jest kluczowe w uprawie ogórków gruntowych. Regularne nawożenie tym naturalnym środkiem ułatwia zbieranie zdrowych i smacznych ogórków z własnej uprawy. Warto zastosować na ogórki raz w tygodniu przygotowany roztwór do podlewania. Gnojówka z pokrzywy pozytywnie wpływa na kondycję także innych roślin w naszym ogrodzie.
Jakie jeszcze rośliny lubią pokrzywę? Sprawdź GNOJÓWKA Z POKRZYWY – JAK ZROBIĆ I DO CZEGO UŻYWAĆ
Czym nawozić ogórki? Sposób na podlewanie ogórków nawozem. Czym pryskać ogórki?
Ogórki w około 96 proc składają się z wody. Dla wzrostu młodych roślin podlewanie pełni kluczową rolę. Ogórki wymagają wilgotnego, ale nie przelanego podłoża, aby zebrać obfite ładne owoce. Ogórki słabo rosną w glebie jałowej i suchej. Nawadnianie ogórków można połączyć z ich nawożeniem. Do podlewania ogórków można wykorzystać wodę odstaną oraz włączyć do niej nawóz płynny typu biohumus lub organiczny nawóz rozpuszczalny do ogórków. Na rynku jest szeroki wybór wśród produktów do nawożenia dedykowanych warzywom, a także stricte ogórkom.
Nawozem takim można podlewać ogórki nawet kilka razy w miesiącu, zależnie od wskazań producenta. W okresie wiązania i dorastania owoców ogórki potrzebują szczególnej troski i nawożenia, aby nie zawierały pustych przestrzeni w środku i ich rozwój był prawidłowy. W czasie maksymalnego wzrostu ogórki szczególnie wrażliwe są także na niedobory wody. Co ciekawe, wraz ze spadkiem temperatury obniża się zdolność pobierania przez korzenie wody. W temperaturze około 10 stopni proces ten zostaje zahamowany.
Charakterystyczne dla ogórków są wysokie wymaganie termiczne, dlatego lepsze plony często uzyskuje się w uprawie w szklarni lub w foli, ale to związane jest z szybszym wysuszaniem podłoża, jak i również rośliny narażone są bardziej w takich warunkach na ataki szkodników oraz chorób - szczególnie chorób grzybowych. Ważne jest regularne opryskiwanie roślin w razie potrzeby oraz profilaktyki. Oprysk należy dostosować także do fazy rozwoju rośliny i warunków pogodowych w najbliższych dniach, szczególnie w uprawie gruntowej.