Aby rośliny zdrowo i pięknie rosły powinny mieć zapewnione odpowiednie warunki. Potrzebują słońca, nawodnienia, a przede wszystkim – odżywienia. Większość składników niezbędnych do prawidłowego wzrostu rośliny czerpią z gleby. Należy więc zadbać o to, by miały odpowiednie podłoże. Zarówno rośliny ogrodowe, jak i kwiaty doniczkowe wymagają ziemi dopasowanej do indywidualnych potrzeb. Jakie podłoże wybrać?
Ziemia ogrodowa uniwersalna
Wśród podłoży do roślin największą popularnością cieszy się uniwersalna ziemia ogrodowa. Dlaczego? Przede wszystkim z uwagi na to, że jest łatwo dostępna. Do wyboru są worki o różnej pojemności, aby dobrać jej ilość w zależności od potrzeb. W ogrodzie niezbędna będzie wręcz paleta ziemi, a dla kwiatu doniczkowego wystarczy często worek 5 l. Wiosną, gdy większość roślin wymaga przesadzenia, można wybierać spośród worków o różnej pojemności: 10 l, 20 l, 50 l. Co jeszcze sprawia, że ziemia uniwersalna jest tak chętnie kupowana?
Aby dobrze dobrać podłoże, należy poznać potrzeby rośliny. Każda wymaga innego pH gleby, mniejszej lub większej przepuszczalności. Jeśli więc ma się wiele różnego typu roślin o zupełnie odmiennych potrzebach, warto postawić właśnie na ziemię uniwersalną. Ma neutralne pH (5,5–7,0), dzięki czemu sprawdzi się do większości z nich. Dzięki dodatkom w postaci nawozów można nieco dopasować ją pod kątem danej rośliny.
Należy pamiętać, by nie przynosić ziemi z ogrodu. Podłoża gotowe są sterylne. Nie grozi więc, że przez nie roślinę zaatakuje szkodnik lub choroba. Ziemia uniwersalna w workach nie jest jałowa – znajdują się w niej wszystkie substancje, które są niezbędne do odpowiedniego wzrostu, kwitnienia lub plonowania.
A jaki jest skład takiego podłoża? Każdy producent ma swoją recepturę. W większości znajduje się torf wysoki, pośredni i niski. Aby ziemia uniwersalna odpowiednio odżywiła roślinę, dodaje się do niej kompost mieszany lub korę sosnową kompostowaną. Bywa, że dla zmniejszenia kwasowości dosypuje się wapno. Podłoże uniwersalne do roślin może mieć dodatkowo piasek drenażowy lub perlit dla ulepszenia przepuszczalności. Zdarza się, że do ziemi takiej dodawany jest również nawilżacz, aby na dłużej zachować wilgoć w korzeniach.
Ziemia ogrodowa uniwersalna bez torfu
Coraz częściej ogrodnicy decydują się na zakup ziemi uniwersalnej, ale pozbawionej torfu. Dlaczego? Przede wszystkim z uwagi na chęć ochrony środowiska naturalnego. Torfowiska są niezbędne do oczyszczania powietrza z węgla, są również miejscem występowania niezwykłej fauny i flory. Osuszanie ich i wydobywanie torfu do produkcji ziemi ogrodowej spotyka się z dużym protestem. Jednym ze sposobów, by nie przykładać się do tego przemysłu, jest kupowanie ziemi uniwersalnej bez torfu. Czy to oznacza, że jest gorsza? Nic z tych rzeczy. W takim podłożu beztorfowym stosuje się sterylną glebę, piasek, kompost i włókna drzewne, w tym często – kokosowe. Wielu producentów ziemi uniwersalnej bez torfu dodaje także obornik i glinkę, które dodatkowo mają odżywić rośliny.
Ziemia ogrodowa specjalistyczna
Ziemia uniwersalna, zarówno z torfem, jak i bez niego, spełni oczekiwania większości kwiatów doniczkowych i roślin ogrodowych. Są jednak takie gatunki, które mają większe wymagania. Dla nich przeznaczone są podłoża specjalistyczne. Są stworzone na miarę potrzeb. Ich skład, struktura i pH są odpowiednie, tak jak i dodane nawozy, które mają wesprzeć wzrost i obfitość kwitnienia lub plonowania. Najpopularniejsze podłoża specjalistyczne to:
- ziemia do trawników – wbrew pozorom uprawa trawy w przydomowym ogrodzie nie jest taka łatwa. Aby nasiona wykiełkowały, dobrze się ukorzeniły i się zagęszczały, potrzebne jest odpowiednio przygotowane podłoże. Skład ziemi do trawników to najczęściej torf wysoki i niski, piasek drenażowy oraz długo działający nawóz. Współczynnik pH takiego podłoża z reguły wynosi 6, co preferuje wiele gatunków traw wybieranych na trawniki;
- ziemia do roślin zielonych – nie wszystko, co sadzimy w domu i w ogrodzie wydaje kwiaty. Wiele roślin wybieramy z uwagi na dekoracyjne liście. W związku z tym wymagają podłoża, które sprosta ich oczekiwaniom. Ziemia do domowych roślin zielonych, a więc najczęściej palm, dracen, monster i fikusów składa się z silnie rozłożonego torfu wysokiego. Takie podłoże ma luźną strukturę, dzięki czemu jest przepuszczalne, a tego wymagają wspomniane kwiaty. Oczywiście odpowiednie nawozy gwarantują właściwe odżywienie;
- ziemia kwiatowa do roślin kwitnących i balkonowych ma skład, który wspomaga kwitnienie. W tego typu podłożu znajduje się torf wysoki i niski, a przede wszystkim kora sosnowa mielona kompostowana i nawóz, który zapewnia dobre ukorzenianie, szybki wzrost i obfite kwitnienie;
- ziemia do warzyw i ziół powinna być BIO. Mieszanka profesjonalna sprawdza się do wysiewu, pikowania i rozsady. Z powodzeniem można ją również rozsypywać w pojemnikach, inspektach, tunelach foliowych i szklarniach, a także na tradycyjnych grządkach. W składzie znajduje się często nawóz długo działający. Kupić można także specjalną ziemię do pomidorów, czy ziół.
Czym się będzie różniła ziemia uniwersalna od specjalistycznej? Przede wszystkim przeznaczeniem – jest do stosowania pod konkretne gatunki roślin. Oczywiście na to wpływa skład podłoża, a więc zarówno gęstość, stopień zmielenia, jak i wysokość pH oraz dodatki w postaci nawozów. Aby zapewnić roślinom zdrowy start, odpowiedni wzrost i satysfakcjonujące kwitnienie lub plony, warto postawić na ziemię wysokiej jakości.