Spis treści

Krzewy iglaste to wciąż jeden z najchętniej wybieranych sposobów na obsadzenie ogrodu lub stworzenie okalającego posesję żywopłotu. Nasi klienci decydują się na iglaki głównie ze względu na mało wymagającą uprawę oraz zielone wybarwienie, które nawet zimą ozdabia działkę. Pomimo dużej odporności, iglaki również narażone są na niekorzystne czynniki, które skutkują np. brązowieniem krzewów od środka. Dlaczego iglaki brązowieją od środka? Poznaj najczęstsze przyczyny.

zielone iglaki, tuje

Na pozór wszystko jest w porządku i z zewnątrz Twoje krzewy wyglądają na zdrowe, jednak na zebranym igliwiu lub po rozchyleniu gałęzi zauważasz, że zmieniły barwę na żółtą lub brązową? Przyczyn brązowienia iglaków może być kilka. Część z nich to efekt drobnych zaniedbań pielęgnacyjnych lub naturalnego cyklu rozwoju krzewów. Może się również zdarzyć, że zmiana koloru jest następstwem zainfekowania rośliny groźnymi chorobami grzybowymi lub obecnością szkodników. Warto więc poznać możliwe przyczyny brązowienia tuj, świerków i innych iglaków, by w porę zapobiec większym zniszczeniom i utracie krzewów.

Dlaczego iglaki brązowieją? Przyczyny zmiany koloru iglaków

Jak już wspomnieliśmy, przyczyn może być kilka. Nie wszystkie stanowią poważne zagrożenie dla Twojej kolekcji, jednak warto obserwować krzewy, by mieć czas odpowiednio zareagować. Nierzadko to właśnie brązowiejący środek krzewu jest pierwszą z oznak, że z iglakiem dzieje się coś niedobrego. Jeśli więc na Twojej posesji rosną tuje lub inne krzewy iglaste, należy regularnie kontrolować ich stan, by nie dopuścić do rozwinięcia się choroby lub skutków nieodpowiedniej pielęgnacji. Sprawdź, dlaczego iglak brązowieje.

Brązowienie krzewów iglastych – susza

Iglaki są grupą roślin, które lubią systematyczne podlewanie, zwłaszcza w okresach przedłużającej się suszy. Regularne zasilanie uprawy to kluczowa zasada pielęgnacji, a pierwszym z objawów niedoboru wody, jest właśnie powolne brązowienie igieł, a w konsekwencji – całych pędów rośliny. 

Co ważne, iglaki powinny być podlewane nie tylko latem, czy w okresie wegetacyjnym, ponieważ jest to gatunek, który na zimę nie przechodzi w całkowity stan spoczynku, a jedynie mocno spowalnia rozwój. Zaleca się, by przed nastaniem pierwszych przymrozków starannie nawodnić krzewy, co pozwoli pobrać i zgromadzić w tkankach duże dawki wilgoci. Jest to szczególnie ważne w momencie zamarznięcia podłoża, co uniemożliwia samodzielne pobieranie wilgoci z gleby.

Dlaczego iglaki brązowieją – niedobory składników pokarmowych

Częstą przyczyną zmiany koloru krzewów są niedobory związków pokarmowych, a zwłaszcza magnezu i żelaza. Szczególnie wrażliwe na brak magnezu są cyprysy i świerki, dlatego, jeśli zastanawiasz się, dlaczego świerki brązowieją, jedną z opcji jest zbyt mała ilość pierwiastka. Niedobór objawia się żółknięciem, a następnie brązowieniem i usychaniem igieł w dolnych partiach krzewów.

Z kolei brak żelaza skutkuje odbarwianiem młodych pędów rośliny, zlokalizowanych na górze iglaka. 

Aby zapobiec niedoborom cennych pierwiastków, warto wzmocnić osłabione krzewy specjalnym nawozem przeciwko brązowieniu igieł, np. Nawóz Do Iglaków Przeciw Brązowieniu Igieł Biopon lub Nawóz Przeciwko Brązowieniu Igieł Substral. Oba preparaty zawierają odpowiednio zbilansowane dawki magnezu i innych związków wspomagających utrzymanie zielonego wybarwienia iglaków.



Nawóz Przeciwko brazowieniu igieł 1kg Substral

Chcesz zadbać o swoje iglaki?

Wpływa na piękne wybarwienie igieł. Efekty zastosowania widoczne w krótkim czasie.
Sprawdź naszą ofertę

Brązowienie iglaków – choroby grzybowe

Pojawienie się chorób grzybowych na roślinie to jedna z głównych przyczyn brązowienia zarówno igieł, jak i środka krzewów. Narażone są nie tylko żywotniki, czyli tuje, ale również sosny, jałowce czy cisy.

brązowienie tuji

Grzyby pojawiające się wśród krzewów iglastych to najczęściej:

 

  • fytoftoroza – choroba ta atakuje system korzeniowy rośliny, dlatego brązowienie pojawia się początkowo u podstawy pnia, by powoli zająć cały krzew. Konsekwencją fytoftorozy jest powolne żółknięcie, brązowienie, a następnie zamieranie całej rośliny. Zahamowany również zostaje jej wzrost. Walka z grzybem jest trudna, a pierwszym krokiem powinno być usunięcie zainfekowanych pędów. Niezbędne będzie również opryskanie krzewy odpowiednim środkiem ochrony roślin, np. Proplant Fytoftoroza Grzyb 50ml Substral lub Polyversum Uniwersalny Grzyby 5g Target, który jest preparatem naturalnym, zawierającym w składzie niepatogenicznego grzyba będącego pasożytem grzyba atakującego Twoje rośliny. Działanie preparatu oparte jest na zasadzie amensalizmu, czyli zależności międzygatunkowej, gdzie jeden z gatunków redukuje liczebność drugiego lub niszczy go całkowicie wskutek wydzielania odpowiednich enzymów lub związków chemicznych. Jeśli oprysk nie pomoże, konieczne jest usunięcie rośliny, a miejsce pozostałe po krzewie należy zdezynfekować.
  • szara pleśń – możesz ją zauważyć, rozchylając pędy iglaka i zaglądając do środka krzewu. Choroba charakteryzuje się wodnistymi plamami, niekiedy z szarym nalotem, pojawiającymi się na igłach u podstawy krzewu. W momencie zdiagnozowania patogenu należy od razu wyciąć zainfekowane pędy, a następnie użyć jednego z fungicydów. Na szarą pleśń pomocne będą: Amistar 250 SC oraz Signum 33 WG.
  • jesienna osutka sosny – grzyb atakujący wyłącznie stare krzewy. Igły stopniowo żółkną, brązowieją, a następnie usychają i opadają na ziemię. Chorobę łatwo rozpoznać po charakterystycznych owocnikach w postaci czarnych kropek, znajdujących się wśród opadłego igliwia. Preparaty chemiczne pomocne w walce z osutką to między innymi: Sarfun 500 SC lub Antracol 70 WG.

Marzą Ci się ZDROWE IGLAKI bez chorób

Sprawdź naszą ofertę środków ochrony roślin

Brązowienie iglaków – szkodniki

Oprócz chorób grzybowych, powodem brązowienia iglaków są również szkodniki żerujące na krzewach. Do najczęściej atakujących iglaki intruzów należy: przędziorek, misecznik i tarcznik. 

Szkodniki wysysają z rośliny soki, powodując odkształcanie się igieł i pędów, w następstwie czego igły żółkną, by następnie odbarwić się na brązowo, obeschnąć i opaść. Niektóre ze szkodników, np. misecznik, wydzielają w trakcie żerowania charakterystyczną słodką rosę miodową, która nierzadko staje się przyczyną pojawienia się grzybów 

W walce ze szkodnikami pomocny będzie np. Środek Owadobójczy Polysect firmy Substral



Polysect Ultra Al Hobby Mszyca 750ml Substral

ZADBAJ o swoje IGLAKI?

Środek POLYSECT o działaniu kontaktowym i żołądkowym, do zwalczania mszyc, gąsienic bielinków, wciornastków, przędziorków i mącznika szklarniowego .
Sprawdź naszą ofertę

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.

ZOBACZ także