Czy zastanawiasz się, dlaczego ta świąteczna roślina nie radzi sobie zbyt dobrze? W artykule tym odkryjemy tajemnice uprawy gwiazdy Betlejemskiej oraz dowiemy się, co możemy robić inaczej, aby cieszyć się jej pięknem przez dłuższy czas.
Spis treści
- Gwiazda Betlejemska gubi liście - Poznaj najczęstsze błędy w uprawie!
- Gwiazda betlejemska traci kolor i żółknie - sprawdź dlaczego!
- Gwiazda betlejemska w doniczce - jak podlewać gwiazdę betlejemską?
- Jak uprawiać w domu gwiazdę betlejemską poinsecje?
Gwiazda Betlejemska gubi liście - Poznaj najczęstsze błędy w uprawie!
Kupujemy gwiazdę betlejemską w okresie Bożego narodzenia, aby w tym magicznym okresie świątecznym uświetniła nasze stały. Jest to roślina doniczkowa niedużych rozmiarów. Jej zielone liście i czerwone przylistki fantastycznie ozdabiają nasze domy, wprowadzając do nich ducha świąt. Musisz wiedzieć jednak, że błędy w pielęgnacji mogą doprowadzić do gubienia liści przez gwiazdę betlejemską. Roślina jest bardzo wrażliwa na wiele warunków środowiskowych, więc w tym artykuł zwrócimy uwagę na najważniejsze z nich.
Opadanie liści
Do opadania i wiotczenia liści poinsecji może doprowadzić niewłaściwa wilgotność powietrza. Zaleca się codziennie zraszać liście wilczomleczowatych. Niestety często jest to pomijany etap pielęgnacji gwiazdy betlejemskiej kiedy trafia z kwiaciarni do domu. Nie należy zapominać o nawożeniu, to również ważny etap w pielęgnacji gwiazdy betlejemskiej. Dzięki innowacyjnym preparatom możemy połączyć podlewanie i nawożenie oferując roślinie łatwiejsze przyswajanie składników pokarmowych.
Etylen
Zbyt duże stężenie tego gazu wpływa niekorzystnie na liście u gwiazdy betlejemskiej. Jest to gaz, który roślina wydziela samoczynnie. Na otwartej przestrzeni gaz ten szybko zostaje rozproszony, ale jeśli zamkniemy poinsecję w foliowej otoczce, będzie trudno go zneutralizować. Może to doprowadzić do żółknięcia liści oraz w takich warunkach szybciej dochodzi do gubienia liści gwiazdy betlejemskiej. Więc kiedy kupujemy gwiazdy betlejemskie ze sklepu lub dostajemy w prezencie lepiej wyciągnąć je z plastikowych foliowych otoczek.
Zanieczyszczenia w powietrzu
Liście i ozdobne przylistki opaść mogą w związku z zanieczyszczonym powietrzem. Tam gdzie hodujemy gwiazdę betlejemską należy regularnie wentylować i często wietrzyć pomieszczenia. Pamiętając, że roślina nie lubi przeciągów oraz temperatury poniżej 15 stopni Celsjusza. Jeśli zanieczyszczenia utrzymują się przez długi czas może to skutkować wyblaknięciem, zwiotczeniem i opadaniem liści.
Przeciąg
Gwiazda betlejemska jest nie tylko wrażliwa na niskie temperatury, ale również na przeciągu. Bardzo ważne jest, aby stała w miejscu wolnym od przeciągów. Lepiej lokalizować ją z dala od okien i drzwi wejściowym w spokojnym, osłoniętym od wiatru miejscu. Zielone liście i kolorowe przylistki poinsecji mogą zacząć opadać również z tego powodu. Postawmy gwiazdę betlejemską w nieprzechodnim pokoju i cieszmy się jej pięknem. Roślinie szkodzą zarówno powiewy zimnego jak i ciepłego powietrza.

Pochodzenie sadzonki
Gwiazda betlejemska zdobiąca nasz dom pochodzi z kwieciarni czy z targowiska? O dziwo może mieć to duże znaczenie w kwestii opadania liści gwiazdy betlejemskiej poinsecji. Z uwagi na fakt, że jest to roślina, której masowa sprzedaż zaczyna się w mroźnym okresie roku - należy zwrócić uwagę szczególnie na stan rośliny. Poinsecje lubią ciepło, wiec jeśli nasza pochodzi z targu, gdzie przynajmniej kilka godzin przemarzła - prawdopodobnie niewiele z tego będzie i to jest powodem opadania liści. Gwiazda betlejemska to roślina, na którą niskie temperatury mają bardzo zły wpływ. W czasie transportu z kwiaciarni, aby jej nie narazić warto roślinę owinąć w papier i w ten sposób przynieść do domu. Mimo wszystko lepiej unikać zakupu rośliny w mroźne i wietrzne dni i najlepiej, aby jej podróż była jak najkrótsza.
Kiedy Poinsecja sama zrzuca liście?
Liście gwiazdy betlejemskiej zaczynają opadać samoistnie na koniec zimy. Wówczas to nic dziwnego, ponieważ roślina przechodzi w stan spoczynku. Najczęściej z powodu niewiedzy o tym gwiazdy betlejemskie lądują na śmietnikach po świętach - a wystarczy nieco pomóc im przetrwać cięższy okres, aby cieszyć się nimi powtórnie w kolejne święta.
Gwiazda betlejemska traci kolor i żółknie - sprawdź dlaczego!
Obejrzyj kwiaty rośliny
Tak gwiazda betlejemska kwitnie - jej kwiatostany zlokalizowane są w centrum wybarwionej gwiazdy. Kwiaty są niepozorne, niewielkie dlatego nie rzucają się w oczy. Jeżeli zaczną zasychać proces wybarwiania się przykwiatku zahamuje i nie wznowi się już przy tym kwitnięciu. Roślina powoli traci liście i zamiera, więc nie zostaje nić innego jak kupić nową.
Przydatne artykuły, które pogłebią twoją wiedzę o ogrodzie
Gwiazda betlejemska w doniczce - jak podlewać gwiazdę betlejemską?
Niewłaściwe podlewanie może bardzo źle wpłynąć na roślinę i doprowadzić nie tylko do opadania liści, ale i poważniejszych problemów. Poinsecja źle znosi zarówno przesuszenie jak i przelanie. Gwiazdę betlejemska potrzebuje umiarkowanego, ale regularnego podlewania. Najlepiej robić to co 2-3 dni sprawdzając wilgotność podłoża.
GWIAZDA BETLEJEMSKA TRACI LIŚCIE
Gwiazda betlejemska traci liście, kiedy zostanie przelana. W niebezpieczeństwie jest także jej system korzeniowy, który może zacząć gnić. Dlatego ważne jest kontrolowanie czy w podstawku nie odkłada się zbyt duża ilość wody. Przy przelaniu w pierwszej kolejności opadają dolne liście. Przesuszenie także wpływa niekorzystnie na liście gwiazdy betlejemskiej - szczególnie dla kolorowych liści, ponieważ często zostaje zahamowany nieodwracalnie w sezonie proces ich wybarwiania.

Jak uprawiać w domu gwiazdę betlejemską poinsecje?
Poinsecja to kwiat doniczkowy, który kojarzy nam się głównie ze świętami Bożego Narodzenia. Z powodzeniem można ją hodować nie tylko zimą. Należy jednak znać tajniki jej uprawy i poświęcić nieco troski.