Lawenda to wiecznie zielony krzew, o przepięknych, drobnych, intensywnie niebieskich kwiatach i zniewalającym zapachu. Pola porośnięte lawendą to jeden z symboli urokliwej francuskiej Prowansji. Ze względu na wspaniały wygląd, aromat, a także cenne właściwości, jakie wykazuje ta roślina coraz częściej decydujemy się na jej uprawę w przydomowych ogrodach, na tarasach i balkonach. Zwłaszcza, że odstrasza wiele insektów, w tym komary, kleszcze i mrówki, a po ususzeniu można ją wykorzystywać w kosmetyce i ziołolecznictwie. Wobec tego, sprawdźmy, jak dbać o lawendę.
Gdzie posadzić lawendę?
Jako, że lawenda oryginalnie pochodzi z klimatu śródziemnomorskiego bardzo ważne, by dołożyć wszelkich starań do znalezienia dla sadzonek właściwego stanowiska. W przeciwnym razie, roślina nie przyjmie się lub nie będzie tak szybko rosła i obficie kwitła, jakbyśmy sobie tego życzyli. Miejsce, jakie wyznaczymy na hodowlę lawendy musi być mocno nasłonecznione, najlepiej od strony południa, ewentualnie zachodu. Poza tym, niezwykle istotne, aby było przewiewne - właściwa cyrkulacja powietrza jest lawendzie równie niezbędna, co słońce. W związku z tym, należy unikać stanowisk położonych w zagłębieniach terenu, ani też nie sadzić krzewów zbyt ciasno. Wówczas zagrażałby im zbyt duży poziom wilgoci, a w najgorszym razie choroby grzybowe.
Jakiego podłoża wymaga lawenda?
Lawenda jest wiecznie zielonym krzewem, który najlepiej czuje się w lekkiej, dobrze zdrenowanej, średnio żyznej, zasadowej glebie. W sytuacji idealnej, odczyn pH wynosi od 6,5 do 7,5. Sadzonki lawendy raczej nie mają szans w ciężkich, gliniastych ziemiach, które dość często występują w naszym klimacie, szczególnie po zimie. Stąd też wiosną, zanim przystąpimy do ich sadzenia glebę powinno się rozluźnić przy pomocy piachu i kompostu. Mimo wszystko latem nie można zapominać o regularnym podlewaniu młodych krzewów, przy czym unikać trzeba zraszania liści i kwiatów. Nie wolno też dopuszczać do sytuacji, w której lawenda stałaby w mokrej glebie.
ZOBACZ:
Mączka Bazaltowa Target Natural 8 kg
Nawóz wzbogacający glebę oraz ekologiczny sposób na zwalczanie mszyc, ślimaków i innych szkodników, a także ogranicza rozwój wielu chorób roślin.
Jak i kiedy ciąć lawendę?
Wybór odpowiedniego stanowiska oraz właściwa pielęgnacja młodych sadzonek lawendy to połowa sukcesu. A jak dbać o lawendę, gdy już nieco podrośnie? Otóż niezwykle ważnym zabiegiem jest cięcie krzewu. Cięcie formujące, które wykonuje się jesienią, najlepiej we wrześniu służy nadaniu roślinie ładnego kształtu i gęstości. Z kolei cięcie pędów kwiatowych na bukiety powinno przypadać na początek kwietnia.
Byliny