Trudno wyobrazić sobie bez bylin jakikolwiek ogród. Jeżeli z jakichś powodów wciąż brakuje ich na posesji wokół Twojego domu, czym prędzej zaplanuj ich sadzenie na zbliżający się nowy rok. Nasz poradnik ogrodniczy podpowiada, jak się do tego przygotować i kiedy przystąpić do tej czynności.
Spis treści:
- Najlepsze terminy na sadzenie bylin
- Sadzenie bylin wiosną, latem i jesienną porą - które kiedy posadzić?
- Byliny do ogrodu - łatwe w uprawie rośliny ogrodowe
- Sprawdzone sposoby sadzenia bylin
- Na jakiej głębokości sadzić byliny?
- Nawożenie bylin - kiedy zacząć zasilać
Najlepsze terminy na sadzenie bylin
Czas, w jakim należy posadzić w ogrodzie byliny uzależniony jest głównie od konkretnego rodzaju tych roślin oraz terminu, na jaki przypada ich kwitnienie. Sadzonki sprzedawane w doniczkach można sadzić niemalże przez cały sezon, czyli od wiosny do jesieni. Trzeba jedynie uważać podczas suchych i gorących letnich dni - wówczas regularne nawadnianie nowo posadzonych bylin ma znaczenie szczególne. Są one bowiem narażone na przeschnięcie. Łatwiej przyjmują się wiosną lub jesienią. Wyłącznie o tych porach roku sadzić można byliny pod postacią kłączy i bulw. Sadzenie wiosną zaleca się w przypadku roślin, które kwitną od połowy lata do jesieni, zaś jesienią - tak, jak fantazyjny czosnek ozdobny od wiosny do lata. Warto pamiętać, że byliny posadzone we wrześniu/październiku (nigdy później) wymagają specjalnego przeciwmrozowego okrycia na zimę, np. pod postacią kory ogrodowej.
AGROWŁÓKNINA ZAWSZE NIEZBĘDNA W OGRODZIE
Służy do zimowego osłaniania roślin zimujących w gruncie.Osłona jest bardzo potrzebna w bezśnieżne zimy, kiedy rośliny pozbawione są warstwy ochronnej sniegu.
Sadzenie bylin wiosną, latem i jesienną porą - które kiedy posadzić?
Wysadzanie bylin do gruntu możemy rozpocząć w dwóch najlepszych okresach: na wiosnę lub na jesień. Termin sadzenia bylin zależny od tego kiedy następuje rozkwit bylin w ogrodzie. Najczęściej kupujemy byliny w postaci sadzonek w doniczkach, rzadziej wysiewamy je sami do rozsady z nasion. Byliny można sadzić cały czas póki ziemia nie jest zmarznięta. Najlepszym terminem jest wysadzenie ich na jesień - wtedy maja najwięcej czasu, aby rozwinąć system korzeniowy, czyli prawidłowo się ukorzenić. Sadzenie bylin jesienią szczególnie sprawdza się dla odmian zdobiących rabaty bylinowe od wiosny do lata. Sadzenie bylin w ogrodzie możemy także odłożyć w czasie do wiosny kiedy sadzonki będą ponownie dostępne. Posadzone w tym okresie także zakwitną w najbliższym sezonie, ale mogą już nie tak obficie obdarować nas kwiatami. Jednym z najgorszych momentów ma nasadzenia jest okres kwitnienia. Wtedy sadzonki szczególnie kuszą nasze oczy. Jednak rośliny sadzone w takim czasie, szybko przekwitną. Dodatkowo nasza rabata będzie wyglądała na rozkopaną.
Sprawdź Kwiaty jesienne w ogrodzie: praktyczny poradnik po odmianach, sadzeniu i przechowywaniu cebulek - zobacz jaki piękny może być Twój ogród u schyłku sezonu!
Przydatne artykuły, które pogłebią twoją wiedzę o ogrodzie
Byliny do ogrodu - łatwe w uprawie rośliny ogrodowe
- FUNKIA
Roślina kwitnąca, choć najbardziej znana jest ze swoich niesamowitych liści. Ma wiele odmian dzięki czemu mamy do dyspozycji całą paletę odcieni błękitów i zieleni, a nawet bieli. Roślina nie jest wymagająca, może rosnąć w miejscu całkowicie cienistym. Tworzy gęstą kępę, zależnie od odmiany dorastającą nawet powyżej 1 m wysokości. Jej kwiaty są drobne, wyrastające z centralnej części na wysokich łodygach. - LAWENDA
Lawenda to roślina słynąca przede wszystkim ze swojego charakterystycznego zapachu i pięknych, kształtnych kłosów kwiatowych. Jej olejek eteryczny jest popularny w aromaterapii, pomagając redukować stres i poprawiając jakość snu. Lawenda jest rośliną stosunkowo mało wymagającą. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, ale toleruje także lekkie zacienienie. - JEŻÓWKA
Kwiaty te obecne są w niemal każdym ogrodzie, a to wszystko dzięki bezproblemowej uprawie. Są świetnym wyborem na miejsca półcieniste i słoneczne. Swoja sławę zawdzięczają pięknym kwiatostanom o charakterystycznym wysokim, kolczaty, - "jeżowatym" środku. Płatki są długie, a dostępność kolorów ogromna... Czerwone, różowe, pomarańczowe, białe, a nawet zielone. - KOCIMIĘTKA
Bardzo długo kwitnąca roślina, nieco podobna do lawendy. Doskonale sprawdzi się na rabaty, a jej pielęgnacja nie zabiera dużo czasu - wystarczy dbać o wilgotność podłoża. Jej dodatkowym atutem jest odstraszanie komarów, dzięki silnym olejkom eterycznym jakie wydziela. Oczywiście przyciąga też koty, więc jeśli ktoś nie przepada za gośćmi w ogrodzie może nie być to najlepszy wybór. - SŁONECZNICA
Roślina jest odporna na okresowe przesuszenia, nadaje się na miejsca słoneczne i półcieniste. Jej kolejnym atutem jest bardzo obfite kwitnienie od maja do września, a także mały przyrost wysokości - zazwyczaj do 10 cm. Pozawala to na stworzenie pięknego gęstego dywany zieleni obsypanego obficie kwiatami. - ŻURAWKA
Kolejna roślina słynąca głównie z różnorodności kolorystycznej swoich liści - żurawka. Tym razem ten wachlarz kolorystyczny jest szerszy niż w przypadku funkii. Roślina ta proponuje nam zabarwienie: czarne, czerwone, purpurowe, zielone oraz różne kombinacje z przebarwioną częścią żyłkowaną. Dodatkowo roślina wydaje kwiaty - nieco podobne do tych, które wydaje funkia. - ROZCHODNIK
Wśród bylin wyróżnia się bogactwem odmian - niższe, wyższe, o rozmaitych kolorach... Najlepsze dla niego są miejsca nasłonecznione, ale niektóre okazy sprawdzą się także na półcień. Nie jest problematyczny w uprawie. Możemy sadzić go również na skalniaki. Niektóre z odmian rosną tuż przy ziemi niemal jako płożące. Jedyną trudnością jaką można napotkać jest ochronne okrywanie go na zimę. Z tym jednak czekamy aż nadejdą pierwsze mrozy. - ŻAGWIN OGRODOWY
Kwiat należy do bylin sadzonych bardzo często do kompozycji skalniakowych, tzw. ogrodów alpinistycznych. Doskonale czuje się w nasłonecznionych miejscach ogrodu. Jest byliną poduszkową, ponieważ tworzy gęsto zarośniętą powierzchnię pełną drobnych kwiatów. Doskonale zadarnia, a więc jest dobrym wyborem do obsadzania rabat. Mimo wszystko nie jest silnie ekspansywną rośliną, co dla niektórych ogrodników jest dużym atutem do uprawy.
Dobór roślin bylinowych zależy od tego jaki charakter ogrodu chcemy uzyskać. Rośliny często są wieloletnie, ale możemy także wzbogacić nasze rabaty w rośliny kilkuletnie lub jednoroczne. Do dyspozycji mamy także rośliny z kłączy lub bulw, które w większości przypadków są doskonałe na kwiat cięty. Do naszej dyspozycji mamy całą paletę barw kwiatów oraz liści. Możemy sprawić dzięki temu, że nasz ogród będzie wyglądał jak z najpiękniejszej baśni.
Byliny kwitnące oferują całe bogactwo odmian. W naszym spisie wymieniliśmy tylko kilka z nich mając na względzie przede wszystkim łatwość uprawy. Większość bylin nadal czeka na odkrycie przez Państwa!
Sprawdzone sposoby sadzenia bylin
Pierwszym krokiem przed posadzeniem bylin jest dokładne oczyszczenie gleby z chwastów, przekopanie jej z kompostem lub obornikiem oraz wyrównanie grabiami. W przypadku niektórych gatunków konieczne jest wapniowanie gleby, co ma na celu podniesienie lub obniżenie jej pH. Bardzo ważne, aby zrobić to nie później niż trzy tygodnie przed sadzeniem bylin. Rabatę warto wymierzyć, aby wiedzieć dokładnie ile sadzonek będzie potrzebnych. Nie wolno przy tym zapominać, że byliny różnią się tempem wzrostu i rozmiarami, jakie mogą osiągnąć. Jedne są bardziej rozłożyste, inne mniej. Najmniejsze gatunki zazwyczaj sadzi się po kilkanaście roślin na m², średnie od kilku do dziesięciu sztuk, natomiast największe po dwie lub trzy sztuki.
Szkodniki roślin potrafią zniszczyć niemal każdą uprawę. Poznaj nasze Domowe sposoby na mszyce. Naturalne sposoby na mszyce.
Aby posadzić byliny na rabacie należy oczyścić glebę z chwastów. Na dobrze napowietrzonym podłożu rośliny będą rosły znacznie lepiej więc można to zrobić na głębokość około 40 cm. Kiedy ten etap mamy za sobą trzeba następnie wyrównać grabiami podłoże. Możemy także dodatkowo podczas tego procesu zasilić glebę kompostem lub innym nawozem, a także skorzystać ze specjalistycznego podłoża Osmocote, które znacząco poprawi warunki asymilacji nowej grupy roślin na jednej rabacie, a także wzbogaci je w składniki odżywcze.
Przed sadzeniem bylin na rabacie należy także sprawdzić wilgotność gleby, jeżeli jest wystarczająco mokra podlewamy sadzonkę dopiero kiedy już będzie na swoim miejscu. Jeżeli od dawna nie padało i korzenie mogą mieć problem z odnalezieniem wody na swoim poziomie, po wykopaniu dołka należy wlać do niego wodę i dopiero kiedy woda wsiąknie w podłoże osadzić w nim roślinę. Świeżo posadzone rośliny zawsze należy podlać. nie zapominając także o glebie wokół.
Jeżeli roślina zakupiona w donicy zaczęła już kwitnąć - niestety, z jej przesadzeniem musimy poczekać do kolejnego roku. Najlepiej to odłożyć w czasie ze względu na to, że proces sadzenia w tym momencie może znacząco osłabić roślinę, ponieważ kiedy wydaje ona kwiaty rozwój korzeni jest mniej angażujący.
W sytuacji kiedy chcemy przelokować roślinę, która już jest w naszym ogrodzie od lat możemy przesadzać ją w tym samym czasie w którym planuje się nasadzenia dla tego gatunku - odpowiednio wiosna lub jesienią.
Nadal nie wiesz na jakie byliny rabatowe się zdecydować? Sprzewdź Wieloletnie byliny kwitnące całe lato i jesień, aby poznać nasze rekomandacje!
Na jakiej głębokości sadzić byliny?
Powszechnie przyjmuje się, że właściwą głębokością jaką należy wykopać jest wysokość doniczki lub w niektórych przypadkach 2-3 cm niżej od tego poziomu. Zanim jednak weźmiemy się za łopatę warto zasięgnąć porady ogrodnika lub samodzielnie poszukać informacji na temat poszczególnych gatunków roślin i ich upodobań.
Piękny ogród to nie tylko zadbane rabaty, ale także tarasy i miejsca rekreacji. Rośliny baljonowe także urozmaicają krajobraz. Sprawdź Nawożenie roślin balkonowych. Porady i praktyczne podpowiedzi. i spraw, że to właśnie Twój ogród będzie tym najpiękniejszym na osiedlu! Wiele z porad na temat nawożenia wykorzystasz w uprawie i innych roślin.
Nawożenie bylin - kiedy zacząć zasilać
Zasilanie bylin rozpoczynamy od wczesnej wiosny, aby dostarczyć im niezębne składniki odżywcze do prawidłowego wzrostu. Dobierzmy nawóz pod potrzeby konkretnych roślin. Zastanówmy się czy są one kwaśnolubne czy raczej lepiej rosną w podłożu zasadowym. Szczegółowo sprawdźmy wymagania jakie mają i dopiero wtedy zakupmy odpowiedni zasilacz. Świeżo sadzonym roślinom nie zaleca się od razu podawać nawozu. Należy im dać czas jakiego potzrebują rośliny na aklimatyzację i dopiero zacząć je zasilać.
A może interesują cię inne gaturnki roślin do ogrodu? Sprawdź artykuł Wysiew kwiatów jednorocznych krok po kroku i poznaj mozliwości innych roślin rabatowych!