Posiadanie zielonej murawy w ogrodzie lub na działce to powód do dumy, ale także mnóstwo pracy. Każda pora roku wymusza na właścicielu trawnika przeprowadzenie odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Nie inaczej jest jesienią. Jesienna pielęgnacja jest o tyle ważna, że pozwala przygotować trawnik przed zimą. Czy i kiedy kosić trawnik przed zimą? O tym i wielu innych zabiegach przeczytasz w poniższym artykule.
Pielęgnacja trawnika jesienią
Przygotowanie trawnika na zimę nie jest zadaniem skomplikowanym, jednak wymaga przeprowadzenia kilku zabiegów, które pomogą murawie przetrwać zimowe temperatury i inne niekorzystne czynniki środowiskowe.
Jesienne nawożenie trawnika
Jesienne miesiące nie wykluczają zasilania murawy nawozem, który wzmocni ją i przygotuje na zimę. Co ważne, jesienne nawozy różnią się od tych, które stosowane były w sezonie wegetacyjnym, a w ich składzie brakuje pierwiastka odgrywającego kluczową rolę w nawożeniu wiosennym, czyli azotu. Jak wiadomo, azot odpowiada głównie za pobudzenie wzrostu darni, dlatego nie jest wskazany przed zimowym spoczynkiem. Jak przygotować trawnik przed zimą? Zaleca się, by ostatnie nawożenie preparatami zawierającymi azot, wykonać nie później, niż we wrześniu.
Październik i listopad to miesiące, w których przechodzimy na zasilanie murawy środkami z fosforem i potasem. Pierwiastki te odpowiedzialne są za wzmocnienie roślin i zwiększenie ich odporności na zbliżające się przymrozki. Dostępne są typowe jesienne nawozy o odpowiednio zbilansowanym składzie, bogatym we wspomniane związki odżywcze, np. Jesienny Nawóz Do Trawników Target.
Najlepiej nawozić trawnik po koszeniu, natomiast bezpośrednio po rozsypaniu nawozu należy obficie podlać murawę.
Koszenie trawnika przed zimą
Aby dobrze przygotować trawnik przed zimą, trzeba wiedzieć, kiedy ostatni raz kosić trawnik przed zimą? Termin uzależniony jest od aktualnej temperatury, dlatego ciężko jednoznacznie go określić. Warunki klimatyczne panujące w Polsce pozwalają założyć, że będzie to przełom października i listopada, jednak przedłużające się wyższe temperatury mogą przyczynić się do przesunięcia tego terminu nawet do połowy listopada.
Sztywne trzymanie się z góry ustalonego terminu mogłoby wpłynąć niekorzystnie na stan murawy – zbyt wczesne skoszenie spowoduje ponowny odrost trawy, z kolei zbyt późne przyczyni się do przemarznięcia darni. Podobnie wygląda kwestia wysokości, na jaką powinna być skoszona. Zbyt niskie skoszenie może przyczynić się do przemarzania korzeni, natomiast pozostawienie za wysokiej trawy spowoduje pojawienie się chorób grzybowych, ale również zahamowanie wiosennego wzrostu.
Optymalna wysokość skoszonej trawy powinna wynosić ok. 4 cm.
Wapnowanie trawnika przed zimą
Polecane terminy wapnowania trawnika to wczesna wiosna i jesień, na przełomie listopada i grudnia, kiedy trawa zakończy swój wzrost. Warto jednak pamiętać, że wapnowanie powinno być przeprowadzane jako pojedynczy zabieg, tzn. nie może być łączony z nawożeniem, a pomiędzy jednym a drugim należy zachować kilka tygodni odstępu. W taki oto sposób dodatkowo możemy przygotować trawnik przed zimą.
Co więcej, wapnowanie powinno być przeprowadzane wyłącznie w sytuacji, gdy wymaga tego stan podłoża. Najkorzystniejsza pod trawnik jest gleba o pH od 6,0 do 7,0. Niższe pH sprzyja porastaniu murawy przez mech, a jednym ze sposobów na podwyższenie wartości pH gleby, jest wapnowanie. W tym celu sprawdzi się kreda nawozowa lub dolomit.
Wapno ogrodnicze GRANULOWANE
Preparat skutecznie stymuluje rozwój dobroczynnej mikroflory, polepsza strukturę fizyczną gleby i aktywizuje wchłanianie azotu, fosforu, wapnia, magnezu i boru.
Jesienne czyszczenie trawnika i usuwanie opadłych liści
Jak przygotować trawnik przed zimą? Również poprzez regularne usuwanie z trawnika opadłych liści to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, który w bardzo dużym stopniu przekłada się na stan murawy zarówno zimą, jak i po ustąpieniu mrozów i roztopieniu się zalegającego śniegu. Pozostawienie niezagrabionego trawnika na zimę to prosta droga do jego niszczenia, dlatego zadbaj o odpowiednie narzędzia i nie zapominaj o systematycznym czyszczeniu murawy z opadłych liści.
Bardzo dobrze sprawdzają się grabie z szeroko rozstawionymi zębami, które zbiorą liście, nie uszkadzając trawy. Jeśli trawnik zajmuje dużą powierzchnię, możesz wybrać specjalne odkurzacze ogrodowe do liści, z zasilaniem elektrycznym lub spalinowym. Niektóre modele odkurzaczy wyposażone są w rozdrabniacz oraz możliwość podpięcia worka, co znacznie przyspieszy i ułatwi proces sprzątania. Z pewnością odkurzacz przyda się również przy wiosennych porządkach o których pisaliśmy w artykule wiosenne nawożenie ogrodu.
Zebrane z trawnika liście możesz wykorzystać do wyprodukowania własnego kompostu, który wykorzystasz w ogrodzie podczas wiosennych zabiegów pielęgnacyjnych
Zabezpieczenie trawnika przed kretami
Pojawienie się kretów to dość powszechny problem w ogrodach. Zwłaszcza jesienią, gdy krety szukają bezpiecznego i ciepłego miejsca, by przetrwać zimę. Jak przygotować trawnik przed zimą? Szczególnie przed kretami?
Najefektywniej sprawdza się specjalna siatka, która uniemożliwia podziemne wędrówki kretów i podkopywanie trawy, jednak rozłożenie jej możliwe jest wyłącznie przed zasianiem murawy. W momencie, kiedy trawa już rośnie, pozostają inne metody.
Jednym ze sposobów na wypłoszenie kretów z ogrodu jest specjalny odstraszacz przeciwko kretom, dostępny w sklepach ogrodniczych. Możesz również wykorzystać popularne domowe sposoby, np. butelki założone na paliki powbijane w ziemię, które poruszając się na wietrze, skutecznie wypłoszą szkodniki.