Własnoręcznie wykonany karmnik to doskonały sposób, aby to osiągnąć! W naszym artykule pokażemy Ci, jak zbudować prosty, ale funkcjonalny karmnik dla ptaków krok po kroku. Dowiesz się, jakie materiały wybrać, jak zaplanować i wykonać projekt oraz jak zadbać o bezpieczeństwo i higienę ptasich gości. To nie tylko satysfakcjonujące zajęcie, ale także świetna okazja do spędzenia czasu z rodziną na świeżym powietrzu. Zaczynajmy!

zimą mały kolorowy ptaszek je pokarm w drewnianym karmniku na tle sadu

 

Z jakiego drewna zrobić karmnik dla ptaków?

Do zbudowania karmnika najlepiej wybrać drewno o wysokiej trwałości i odporności na warunki atmosferyczne. Szczególnie polecane do budowy karmników dla ptaków są gatunki takie jak: dąb, modrzew, sosna, świerk oraz cedr. Pamiętajmy o tym, że ostatecznie i tak będziemy musieli taki karmnik zabezpieczyć odpowiednim impregnatem.

Jesienią zaczynamy dokarmianie ptaków różnego rodzaju ziarnami. Sprawdź, co jeszcze robić wtedy w ogrodzie LISTOPAD W OGRODZIE - KALENDARZ OGRODNIKA NA LISTOPAD. PRACE OGRODOWE, KTÓRE KAŻDY OGRODNIK POWINIEN WYKONAĆ W LISTOPADZIE

Jakie wymiary powinien mieć karmnik?

Wymiary karmnika powinniśmy dostosować do rozmiarów naszych planowanych kości. Karmnik dla ptaków powinien być na tyle komfortowy, aby bezprzeszkód mogło korzystać z niego od 2 do 5 ptaków jednocześnie. W większości przypadków karmniki dla ptaków mają formę domku z dwuspadowym dachem, a ziarno wysypane jest na podłodze takiego domku. Powierzchnia karmnika, jaka jest najczęściej spotykana to około 20 × 30 cm. Jest to wielkość wystarczająca, aby z domku korzystało kilka ptaków. Podczas planowania jak zrobić karmnik warto narysować sobie początkowo powierzchnię na kartce. Zobrazowanie powierzchni oraz elementów konstrukcyjnych karmnika dla ptaków pozwoli na uniknięcie wielu błędów.

 dwa ptaszki na drzewie jeden na wiszącym plastikowym karmniku je ziarna poprzez otwór

Czym pomalować karmnik?

Jeśli masz wątpliwości czym zaimpregnować karmnik dla ptaków — śpieszymy z odpowiedzią! Najlepiej wybrać do tego impregnat, o jak najmniej chemicznym i toksycznym składzie. Karmnik przeznaczony jest dla zwierząt i ma bezpośredni kontakt z ziarnem oraz pozostałymi smakołykami naszych skrzydlatych przyjaciół. Najbardziej polecane są impregnaty naturalne — takie jak oleje do drewna czy pokost lniany. Elementy drewniane, które mają kontakt z karmą dla ptaków, nie powinny być malowane bejcą, lakierobejcą oraz farbą. Substancje te mogą wydzielać toksyczne związki do ziarna.

Sprawdź jakie drzewa przyciąć przed zimą - PRZYCINANIE DRZEW I KRZEWÓW NA JESIEŃ – JAKIE ROŚLINY MOŻNA, A JAKICH NIE POWINNO SIĘ PRZYCINAĆ? PRAKTYCZNE PORADY

Jakiego koloru nie lubią ptaki?

Elementy zewnętrzne karmnika możemy bezprzeszkód udekorować, jak tylko nam się podoba. Możemy do woli eksperymentować z kolorami i kształtami! Niestety... jeśli chcemy, aby ptaki odwiedzały nasz karmnik, musimy wziąć pod uwagę zdanie i gust naszych skrzydlatych gości. Ptaki nie przepadają za kolorami krzykliwymi. Większość ptaków wybiera kolory natury — szarości, zielenie, brązy... Znacznie chętniej odwiedzane są karmniki w takich kolorach, pomimo że nie rzucają się w oczy. Ptakom właśnie o to chodzi, aby miejsce pożywienia nie skupiało uwagi potencjalnych drapieżników — aby one mogły zjeść bez stresu o własne życie.

Jak zbudować karmnik dla ptaków z drewna? 3 pomysły na drewnianą budkę dla ptaków

Karmnik dla ptaków to najlepszy sposób, aby dokarmiać je zimą. Ziarna dają ptakom wiele energii, szczególnie potrzebnej w mroźne dni jest im niezbędna. Z czasem poza karmnikami warto na drzewach rozwiesić także inne ptasie smakołyki — np. kule tłuszczowo-nasienny czy kawałki jabłek.

mały ptaszek siedzi na zółtym poidełku na drzewie z kilkoma poidełkami

Czy budka, domek i karmnik dla ptaków to jest to samo? Oczywiście, że nie. Budką nazywa się miejsce, gdzie ptaki mają stworzone dogodne i bezpieczne warunki do założenia gniazda. Karmnik dla ptaków to miejsce, gdzie znajduje się przeznaczone dla nich pożywienie — ziarno, suszone owoce itd. Domek dla ptaków to na ogół nazwa stosowana w przypadku karmnika, który swoim kształtem przypomina właśnie domek. 

Więcej na temat budek dla ptaków przeczytasz tutaj - BUDKI LĘGOWE DLA PTAKÓW - WSZYSTKO O BUDKACH DLA PTAKÓW

 

Poniżej 3 projekty techniczne karmników dla ptaków, które mogą być inspiracją w stworzeniu własnej wizji jadłodajni dla naszych skrzydlatych przyjaciół. 

Karmniki dla ptaków zbudowane są z kilku standardowych elementów:

  • Dach domku,
  • Filary podtrzymujące konstrukcję,
  • Podłoga o podwyższonych krawędziach.

Wystarczy, że projekt taki ostatecznie dopasujemy nieco do siebie, dodamy elementy dekoracyjne i voilà! Następnie należy karmnik ustawić na miejscu — w zależności od tego, czy jest on na nodze, czy też z systemem do podwieszania. Poniżej nasze pomysły jak może wyglądać prosty, ale elegancki karmnik dla ptaków!

 

Jak zrobić karmnik dla ptaków z butelki? Wykorzystaj plastikową butelkę na karmnik dla ptaków!

Chcesz dać drugie życie plastikowej butelce i jednocześnie pomóc ptakom w swoim ogrodzie? Zrób to sam — karmnik dla ptaków z butelki! Karmnik dla ptaków z plastikowej butelki to prosty, tani i ekologiczny projekt, który możesz zrealizować w kilka minut. Do przygotowania takiego karmnika dla ptaków najlepiej wykorzystać butelkę większą niż 1,5 litrową. Najlepiej karmnik robi się z butelki o pojemności około 5 litrów. Jest ona wygodna dla nas w przygotowaniu, a i dla ptaków będzie komfortowa w użytkowaniu. 

Na początku butelkę należy dokładnie umyć i osuszyć. Kolejnym krokiem jest wycięcie prostokątnego lub okrągłego otworu na dwóch przeciwległych ściankach. Mniej więcej w połowie wysokości butelki, na środku ścianki. Rozmiar takiego otworu powinien mieścić się w granicach 10 × 10 cm. Tak, aby ptak miał, jak korzystać z karmnika, ale aby pod wpływem ciężaru plastikowy materiał wytrzymał obciążenie. Poniżej tych otworów możemy także przewidzieć miejsce na umieszczenie patyczków do siadania dla ptaków. Taki karmnik należy uzupełnić ziarnem do poziomu poniżej wykonanych otworów, a następnie zawiesić na drzewie. Ptaki zimą będą częstym gościem w Twoim ogrodzie!

Karmnik dla ptaków z butelki po wodze to dobry sposób na drugie życie butelek plastikowych. Pomysły na wykorzystanie wielu przedmiotów pozornie niepotrzebnych mogą Was zaskoczyć! Karmnik dla ptaków można wykonać z wielu innych podwórkowych "śmieci". Kolejny pomysł wykorzystania starego przedmiotu to n. karmnik dla ptaków z opony. W tym przypadku warto zabezpieczyć karmę przez zbytnik namakaniem lub możliwym wywianiem z takiego domku. 

 

Pomysł na karmnik dla ptaków z kokosa! Sprawdź jak zrobić karmnik z łupiny kokosa!

Karmnik z kokosa wykonasz szybko i łatwo! Wystarczy, że kokosa przetniesz na pół lub w inny fantazyjny kształt. Owoc należy oczyścić z mleka oraz miąższu. Po oczyszczeniu powinniśmy przygotować uchwyty, za które zawiesimy kokosowy karmnik na drzewie. Możemy to osiągnąć przez wydrążenie otworów w łupinie, a następnie przeplecenie przez nie sznurków i związanie na mocne pętelki. Innym pętelki jest wyplecenie koszyczka, podobnego do makramowych doniczek na kwiaty wiszące, do którego włożymy naszą połowę łupiny.

ptaszek je pokarm z metalowego karmnika z siatki na tle drewnianej ściany

Czym wypełnić karmnik kokosa?

Zimą karmniki dla ptaków to ważne jadłodajnie dla naszych skrzydlatych przyjaciół. Najprostszym wypełnieniem jest wsypanie do wydrążonego kokosa ziaren, ale możemy także przygotować własną mieszankę tłuszczowo-nasienną, którą uzupełnimy łupinę. Mieszankę taką możemy przygotować z dowolnych orzechów, ziaren, oraz owoców (lepiej suszonych). Wszystkie te ptasie smakołyki zanurzamy w roztopionym smalcu i zalewamy nasze kokosy dla ptaków. Po odczekaniu, aż mieszanka tłuszczowo-nasienna dla ptaków stężeje, możemy zawiesić nasze eko kokosowe karmniki dla ptaków w ogrodzie! Sprawdź jak wybrać odpowiednią karmę dla ptaków do karmnika!

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.