W sierpniu ogrody przekształcają się w miejsce pełne życia. Kwiaty ożywają swoimi barwami, prezentując szeroki wachlarz odmian i kształtów. Nie tylko kwiaty cieszą oko w sierpniu. Warzywa i owoce dojrzewają w pełni, obiecując smakowe uczty. Świeże pomidory, soczyste brzoskwinie, słodkie maliny - to tylko niektóre z bogactwa, które ogrody sierpniowe oferują. Dla miłośników kulinariów jest to idealny moment, aby czerpać z natury pełnymi garściami i tworzyć pyszne dania oparte na sezonowych składnikach.

Sierpień to także czas, kiedy ogrodnicy wchodzą w fazę zbiorów i konserwacji. Świadomość, że prace nad ogrodem przynoszą owoce, dosłownie i w przenośni, dodaje satysfakcji i radości. Przycinanie, zbiory, suszenie ziół czy przygotowywanie przetworów to tylko niektóre z zadań, które można podjąć w sierpniu, aby cieszyć się plonami przez cały rok.

Co trzeba zrobić w ogrodzie w sierpniu? Praktyczne porady ogrodnicze jak zadbać o ogród przed jesienią. 

Spis treści:

  • Jakie kwiaty ogrodowe sadzić w sierpniu w ogrodzie? Jakie kwiaty dzielić w sierpniu ?

  • Jakie rośliny wykopujemy w ogrodzie w sierpniu? Kalendarz Ogrodnika sierpień 2024

  • Sierpień w ogrodzie - jakie prace wykonać w sadzie?

  • Jakie drzewa i krzewy przycinać? Prace w ogrodzie owocowym w sierpniu

  •  Kalendarz ogrodnika na sierpień - Cięcie jabłoni w sierpniu

  • Cięcie wiśni i czereśni w sierpniu

  • Cięcie krzewów owocowych w sierpniu

  • Sierpień w ogrodzie - co robimy w warzywniku? Prace ogrodowe, które należy zrobić w sierpniu

  • Co sadzić w sierpniu w ogrodzie warzywnym? Kalendarz ogrodnika co kiedy siać?

  • Trawnik w sierpniu i oczko wodne - jak o nie zadbać?

  • Co można jeszcze sadzić w sierpniu? Jakie krzewy można sadzić w sierpniu? Przesadzanie iglaków

  • Jakie rośliny nawozić w sierpniu? Prace w ogrodzie w sierpniu

Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania na temat kompleksowego dbania o ogród na koniec lata

piękne kolorowe warzywa po zbiorach

Jakie kwiaty ogrodowe sadzić w sierpniu w ogrodzie? Jakie kwiaty dzielić w sierpniu ?

Połowa sierpnia to doskonały czas na sadzenie pierwszych roślin cebulowych. Są to jesienne odmiany krokusów, narcyzów, szachownic cesarskich i zimowitów. Więcej roślin cebulowych sadzić będziemy mogli od września - będą to odmiany kwiatów, które swoje kolory pokażą przyszłej wiosny.

Ogród ozdobny - byliny 

W sierpniu możemy zacząć dzielenie bylin z naszych rabat. Możemy je rozmnożyć lub przesadzić. Są to te byliny, które zakwitną wiosną lub wczesnym latem. Należą do nich liliowce, rozchodniki, żagwiny, astry alpejskie, dzwonki i inne. Podział przeprowadzamy zwykle przy pomocy noża lub sekatora. Rośliny które posiadają małe korzenie warto wsadzić najpierw do doniczek aby miały czas go rozwinąć. Sierpień to dobry moment także dla piwonii - z dzieleniem piwonii lepiej poczekać do drugiej połowy miesiąca. Roślinę dzielimy tak, aby każda z jej części posiadała po kilka korzeni. Wkopywanie piwonii należy przeprowadzić umiejętnie - należy pamiętać, że te rośliny sadzimy nie za głęboko, ponieważ może spowodować to brak pąków kwiatowych na przyszły rok.



Fritillaria Szachownica Cesarska Rubra Maxima Cebulka 1szt

Fritillaria Szachownica Cesarska Rubra Maxima

Akcent bordowej czerwieni idealny do ogrodów tradycyjych jak i nowoczesnych.

Sprawdź naszą ofertę

Jakie rośliny wykopujemy w ogrodzie w sierpniu?

W sierpniu musimy zakończyć wykopywanie roślin cebulowych kwitnących  takich jak czosnki i szczawiki. Wykopywać możemy także gladiole. Cebule można wyjąć z ziemi, oczyścić i suszyć przed przechowaniem w suchym miejscu. Na pozostałe rośliny czas wykopu przyjdzie jeszcze we wrześniu. Będą to np. dalie, mieczyki czy begonie i inne. Bardzo ważne, aby zdążyć wykopać je przed pierwszymi przymrozkami. Pamiętaj, że metody wykopywania, czyszczenia i przechowywania różnych roślin mogą się różnić. Dlatego warto przeczytać konkretne wskazówki dla każdej rośliny, którą masz w ogrodzie, aby zapewnić im odpowiednią pielęgnację i przechowanie na zimę.

kobieta podlewa konewką kwiaty w ogrodzie

Sierpień w ogrodzie - jakie prace wykonać w sadzie?

Sierpień jest miesiącem, w którym prace w sadzie nabierają szczególnego znaczenia. To moment, gdy wiele owoców dojrzewa i jest gotowych do zbioru. Są to przede wszystkim jabłka, gruszki, śliwki oraz brzoskwinie. Zbieramy także owoce krzewów - maliny, borówki, truskawki i porzeczki. Dojrzewają także winogrona. Ale prace ogrodowe nie kończą się na przyjemnym zebraniu owoców - w sierpniu jest co robić w ogrodzie!

W sierpniu trzeba także regularnie obserwować rośliny, czy nie posiadają znamion chorobowych albo szkodników. W razie konieczności należy szybko zareagować odpowiednim preparatem. Nasze zbiory powinniśmy chronić również przed ptakami, które bardzo chętnie będą wyjadać nasze owoce. Warto przemyśleć zastosowanie siatek przeciwko ptakom na drzew, które skutecznie ogranicza im dostęp i możliwość szkodzenia w naszym ogrodzie.

Należy także na bieżąco porządkować przestrzeń dookoła naszych upraw - usuwać opadłe owoce, obumarłe części roślin, chwasty, przekwitłe kwiaty czy liście. Ich przebywanie na ziemi może prowadzi c do powstania i rozprzestrzenienia się różnych chorób grzybowych czy bakteryjnych, które stanowią bezpośrednie zagrożenie dla naszych roślin.

Jakie drzewa i krzewy przycinać? 

Kalendarz ogrodnika na sierpień - Cięcie jabłoni w sierpniu 

Pierwsza połowa miesiąca to dobry czas, aby przyciąć jabłonie, które owocują na koniec sierpnia lub na początku września. Usunięcie części przyrostów sprawi, że owoce będą miały większy dostęp do światła  - to aby je prześwietlać szczególnie ważne jest to dla owoców w środku korony. Nie wolno jednak wycinać wszystkich pędów. Od zewnątrz zostawiamy pędy krótsze oraz te rosnące poziomo lub ukośnie - są one niezbędne do prawidłowego owocowania drzewa w przyszłym sezonie. Podobnie możemy w tym okresie postąpić z gruszami i śliwami.

Cięcie wiśni i czereśni w sierpniu

W drugiej połowie sierpnia zajmujemy się drzewami wiśni i czereśni. Cięcie to należy przeprowadzić intensywniej u wiśni, niż u czereśni. Ze środka korony powinno się usunąć stare i grube gałęzie, a pędy nieco skrócić. Zaplanujmy to na suchy i ciepły dzień, aby ograniczyć możliwość infekcji drzewa. Większe rany, które powstaną w wyniku naszych prac należy dobrze zabezpieczyć przed grzybami chorobotwórczymi. 

Cięcie krzewów owocowych w sierpniu

Sierpień to miesiąc, w którym przycinamy także krzewy owocowe. Wyciąć należy dwuletnie pędy malin oraz nadmiar tegorocznych pędów. Zajmujemy się także agrestem i porzeczkami czerwonymi oraz białymi. W tym przypadku usunąć należy stare 5-letnie pędy oraz niektóre słabe młode pędy, które zagęszczają środek rośliny.

Sierpień w ogrodzie - co robimy w warzywniku? Prace ogrodowe, które należy zrobić w sierpniu

W sierpniu zbieramy warzywa do bieżącego użytku - pomidory, ogórki, paprykę, cukinie czy cebule. Dojrzewają także dynie i fasola szparagowa. Koniec sierpnia to dobry czas na zbiór ziół z naszego ogródka do suszenia. Kiedy lato w pełni dojrzewają także melony - zbieramy je dopiero kiedy owoce są w pełni dojrzałe. W drugiej połowie sierpnia możemy przystąpić do ogławiania pomidorów odmian wysokich - polega to na przycinaniu wierzchołków rośliny nad drugim liściem powyżej rozwiniętego kwiatostanu.  Ogródek warzywny powinniśmy regularnie odchwaszczać i kontrolować jego stan - czy nie występują choroby i szkodniki. W razie potrzeby powinniśmy zareagować odpowiednim preparatem, aby nasze rośliny były zdrowe i owocowały jak najpiękniej.

Marzą Ci się piękne rośliny w ogrodzie?

Sprawdź naszą ofertę NAWOZÓW OGRODNICZYCH

Co sadzić w sierpniu w ogrodzie warzywnym? Kalendarz Ogrodnika co kiedy siać?

  • W sierpniu można siać sałatę, szczególnie te odmiany, które dobrze znoszą ciepłe temperatury. Wybierz odmiany dostosowane do uprawy w letnich warunkach, takie jak sałata rzymska czy sałata masłowa.
  •  Rzodkiewki to szybko rosnące rośliny, które dobrze znoszą ciepłe temperatury. Można je siać w sierpniu i cieszyć się ich smacznymi korzonkami w ciągu kilku tygodni. Rzodkiewki dobrze rosną w glebie bogatej w składniki odżywcze i równomiernie wilgotnej.
  • Szpinak to roślina, która dobrze rośnie w chłodniejszych miesiącach, ale można zasiać go również w sierpniu. Wybierz odmiany szybko rosnące, takie jak szpinak nowozelandzki, który może lepiej tolerować cieplejsze warunki.
  • Wolne grządki możemy obsiać roślinami na zielony nawóz - takimi jak seradela czy łubin. Poplon po warzywach i jednorocznych roślinach będzie można przekopać na jesień - w ten sposób gleba zostanie dobrze i ekologicznie nawieziona na przyszły rok.

Trawnik w sierpniu i oczko wodne - jak o nie zadbać?

Sierpień to czas kiedy upały to codzienność. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu całego ogrodu- nie zapominając podlewać także trawnik. W czasie upałów powinniśmy podlewać trawnik wcześnie rano lub wieczorem, kiedy słońce już go nie poparzy. Trawnik należy także regularnie odchwaszczać i kosić. Aby ograniczyć ilość wyjazdów kosiarką możemy zastosować m.in. specjalne nawozy spowalniające przyrost trawy. 

Stan oczka wodnego powinniśmy na bieżąco sprawdzać. W razie potrzeby możemy usuwać rozrastające się glony lub ograniczyć je korzystając ze specjalnych preparatów. Rośliny nawodne, które posiadają obumarłe części powinniśmy usuwać regularnie. Jeżeli posiadamy ich nadmiar także warto byłoby je przerzedzić, aby nie ograniczały dostępu do światła. Ilość pokarmu dla ryb dostosować należy do ich ilości i indywidualnego zapotrzebowania. 



Płyn Na Mech Glony Porosty Bros 500ml

PŁYN NA GLONY W OCZKU WODNYM

Nie uszkadza powierzchni na których został zastosowany, ani roślin po przypadkowym kontakcie.

Sprawdź naszą ofertę

Co można jeszcze sadzić w sierpniu? Jakie krzewy można sadzić w sierpniu? Przesadzanie iglaków

W sierpniu możemy sadzić rośliny wiecznie zielone - iglaki. Sadzonki drzew i krzewów iglastych  po posadzeniu należy obficie podlać i cieniować, aby zmniejszyć odparowywanie wody z igieł i zapobiec przesuszeniu naszej sadzonki. W drugiej połowie miesiąca możemy przesadzać kilkuletnie drzewa w inne miejsce pamiętając o tym, aby robić to wykopując roślinę z maksymalnie dużą bryłą korzeniową. Po raz ostatni w tym sezonie możemy przeprowadzić przycinanie  żywopłotów - zarówno liściastych jak i iglastych.

Jakie rośliny nawozić w sierpniu?

  • Warzywa: W warzywniku w sierpniu nawozimy takie warzywa jak pomidory, papryka, bakłażany, fasola czy cukinia, które wciąż rosną i kwitną w sierpniu. Można je nawozić nawozami bogatymi w azot, fosfor i potas, aby wspomóc ich wzrost i plonowanie. Wybierz nawozy specjalnie przeznaczone dla warzyw i stosuj zgodnie z zaleceniami producenta.

  • Rośliny kwiatowe: W sierpniu warto nawozić kwiaty, takie jak róże, hortensje, lilie czy pelargonie, również wymagają nawożenia w sierpniu. Wybierz nawozy zawierające odpowiednie składniki odżywcze, takie jak azot, fosfor i potas, a także mikroelementy.

  • Trawniki: Jeśli masz trawnik, sierpień jest dobrym czasem na nawożenie go, aby zapewnić mu zdrowy wzrost i zielony wygląd. Wybierz nawozy dla trawników, które zawierają składniki odżywcze, takie jak azot, fosfor i potas.

Kalendarz ogrodnika na sierpień ułatwi zaplanowanie prac w ogrodzie, które wykonać w sierpniu. Najważniejsze prace ogrodowe - co zrobić w sierpniu w ogrodzie? Teraz już wiesz! Do dzieła!

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.