Podlewamy, nawozimy, chuchamy i dmuchamy a nasze krzewy nie rosną i nie kwitną tak jak to sobie wyobrażaliśmy. Wbrew pozorom bardzo wiele osób zapomina o tej prozaicznej, aczkolwiek niezbędnej czynności jaką jest – PRZYCINANIE.
Jak przycinać drzewa owocowe a jak krzewy ozdobne? Kiedy przycinać, jak i dlaczego? Postaramy się udzielić odpowiedzi na te pytania! W sztuce ogrodnictwa istnieje wiele technik i praktyk mających na celu zachowanie zdrowia i piękna roślin. Jednym z kluczowych aspektów pielęgnacji ogrodu jest terminowe i odpowiednie przycinanie roślin. Właściwe przycinanie może wpłynąć nie tylko na estetykę ogrodu, ale także na zdrowie i wydajność roślin. A więc sekatory w dłoń!
Spis treści:
- Jaki rodzaj cięcia wykonać? Poznaj 5 podstawowych rodzajów
- Kiedy przycinać drzewa owocowe? Terminy cięcia drzew i krzewów owocowych
- Kalendarz cięcia drzew owocowych i krzewów owocowych
- Jak przycinać drzewa owocowe?
- Kiedy przycinać krzewy ozdobne i inne rośliny dekoracyjne w ogrodzie?
- Przycinanie drzew iglastych i krzewów iglastych
- Cięcie róż - Jak i kiedy ciąć róże?
- Kiedy przycinać trawy ozdobne?
- Kalendarz cięcia drzew i krzewów ozdobnych - zalecane terminy cięcia
- Jakich roślin nie trzeba przycinać?
- Pamiętaj o zabezpieczeniu ran po cięciu!
Jaki rodzaj cięcia wykonać? Poznaj 5 podstawowych rodzajów
W ogrodnictwie istnieje wiele zróżnicowanych technik przycinania roślin, z których każda służy konkretnemu celowi oraz wpływa na rozwój i wygląd rośliny. Oto kilka najważniejszych rodzajów cięć jakie wykonuje się w ogrodach:
- CIĘCIE FORMUJĄCE - Ma na celu nadanie roślinie określonego kształtu, rozmiaru lub wzorca wzrostu. Przycinanie formujące pozwala osiągnąć pożądany wygląd estetyczny ogrodu. Cięciem formującym jest np. przycinanie żywopłotu. Nazywane także cięciem korygującym. Gdyby brązowiały Ci iglaki zapraszamy do artykułu Brązowienie iglaków - Dlaczego iglaki brązowieją? w którym podpowiadamy jaka to może być przyczyna tego zjawiska.
- CIĘCIE PIELĘGNACYJNE - Ma na celu zachowanie zdrowia i dobrej kondycji rośliny. Usuwa martwe, chore, uszkodzone lub przekwitłe części rośliny, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników oraz pobudzić dalszy wzrost.
- CIĘCIE ODMŁADZAJĄCE - Wykonywane przede wszystkim na starszych roślinach. Ma na celu pobudzenie ich do produkcji nowych pędów i odmłodzenie wyglądu. To cięcie może polegać na usuwaniu starszych, drewniejących części rośliny, co sprzyja bardziej intensywnemu i zdrowemu wzrostowi.
- CIĘCIE KWIATÓW - Usuwanie przekwitłych kwiatów zapobiega tworzeniu nasion i zachęca roślinę do kontynuowania procesu kwitnienia. Robi się to głównie w przypadku bylin i roślin jednorocznych, np. surfinii.
- CIĘCIE PRZEŚWIETLAJĄCE - Stosowane zwykle w przypadku drzew owocowych, aby więcej światła docierało do wnętrza korony umożliwiając rozwój owoców.
Kiedy przycinać drzewa owocowe? Terminy cięcia drzew i krzewów owocowych
Przycinanie drzewek owocowych i krzewów to nie tylko zabieg zmieniający kształt naszej rośliny, to przede wszystkim zabieg ułatwiający rozkrzewianie się, poprawiający kondycję, a także zapewniający obfite kwitnienie. W ogrodnictwie wyróżnić możemy kilka okresów, w których przeprowadzane są prace przy przycinaniu drzew i krzewów owocowych. Są to: przedwiośnie, wiosna i późne lato.
Wczesną wiosną wykonuje się cięcie formujące młodych drzew owocowych. Porzeczki i agrest tnie się wczesną wiosną wycinając w całości starsze pędy a zostawiając młode i silne. Maliny i jeżyny przycina się po zbiorach usuwając w całości pędy, które owocowały. Natomiast wrzesień i październik to odpowiednia pora na przycinanie orzechów laskowych. Jabłonie i grusze tnie się wiosną - w lipcu natomiast można wykonać cięcie prześwietlające jabłoni. Wiśnie, czereśnie tnie się w sierpniu po zakończeniu zbiorów. W artykule Przycinanie drzew i krzewów na jesień podpowiadamy jakie cięcia wykonać jesieną.
SOLIDNE RĘKAWICE OGRODOWE
Solidne rekawiczki ogrodowe wykonane z elastycznego, przewiewnego i szybkoschnącego poliestru.
Kalendarz cięcia drzew owocowych i krzewów owocowych
LUTY i MARZEC - Wykonujemy cięcie porzeczki i agrestu skupiając się na pędach chorych i zniszczonych. Przeprowadzamy także cięcie główne gruszy oraz jabłoni, pigwy, świdośliwy, maliny jesienne, jeżyny (tylko pędy przemarznięte), winorośl i żurawina. Od marca, kiedy nieco się ociepli możemy zacząć porządkować krzewy borówki, aronii i śliwy.
KWIECIEŃ - Wykonujemy cięcie główne moreli, brzoskwini i nektarynki.
LIPIEC i SIERPIEŃ -Jeżeli jest taka potrzeba możemy prześwietlić korony jabłoni w lipcu. Po zbiorach przycinamy drzewa pestkowe - wiśnie, czereśnie, śliwę oraz maliny letnie. Jeżeli jest taka potrzeba usuwamy wilki z tych drzew owocowych. Na przełomie miesięcy możemy wykonać cięcie uzupełniające winorośli.
WRZESIEŃ - To czas na przycięcie malin i jeżyn. Wykonujemy także cięcie prześwietlające leszczyny i orzecha włoskiego.
Jak przycinać drzewa owocowe?
PRZYCINANIE DRZEW SEKATOREM
- Grubsze gałęzie - powinno się ciąć je tuż za tzw. obrączką. Jest to charakterystyczne zgrubienie w miejscu łączenia się konarów gałęzi.
- Młode pędy - przycinamy je tuż za zdrowym pędem pod kątem 45 stopni w stronę nasady.
Kiedy przycinać krzewy ozdobne i inne rośliny dekoracyjne w ogrodzie?
W trosce o zdrowie, piękno i harmonię naszych ogrodów, przycinanie roślin ozdobnych odgrywa niezwykle istotną rolę. To proces, który nie tylko wpływa na estetykę przestrzeni, lecz także ma głęboki wpływ na zdrowie i wydajność naszych ukochanych roślin.
- Krzewy liściaste kwitnące na pędach tegorocznych np. hortensje bukietowe, budleje, tawuły, wrzośce, pięciorniki przycinamy każdego roku na początku wiosny po ustaniu silnego mrozu.Cięcie krzewów musimy tak wykonać, by gałązki miały dwa-cztery zdrowe pąki kwiatowe.
- Krzewy kwitnące na pędach zeszłorocznych np. krzewuszki, lilaki, forsycje, pigwowce, żylistki, złotliny, jaśminowce tniemy zaraz po kwitnieniu. Pędy jednoroczne skraca się o połowę, a te najstarsze tnie się tuż przy ziemi.
Byliny zazwyczaj przycina się wczesną wiosną przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego. Usuwa się stare, obumarłe pędy, aby umożliwić nowym pędom rozwinięcie się. Niektóre byliny mogą również być przycinane po przekwitnięciu, aby zachęcić do kolejnego kwitnienia.
Krzewy kwitnące wiosną przeważnie przycina się po przekwitnięciu, czyli latem. Można też wykonywać lekkie przycięcie na wiosnę, usuwając martwe i zniszczone pędy, aby pobudzić nowy wzrost. Przycinanie powinno następować przed pojawieniem się nowych pąków na przyszły sezon.
Krzewy kwitnące latem przycina się zwykle na wiosnę, przed rozwojem nowych pędów i pąków kwiatowych. To pozwala roślinom wytworzyć silniejsze i zdrowsze kwiaty. Przycinanie latem lub jesienią może spowodować utratę kwiatów w nadchodzącym sezonie.
Przycinanie drzew iglastych i krzewów iglastych
Większość drzew i krzewów z tej grupy przycina się sporadycznie, właściwie możemy przycinać tylko wtedy, gdy niezbędne jest usunięcie uszkodzonych czyli uschniętych, połamanych, chorych lub przemarzniętych gałęzi. Natomiast jeżeli chcemy nadać określony kształt, np. uformować roślinę w kulkę lub stożek to cięcie wykonujemy wczesną wiosną. Większość drzew iglastych ma ładny pokrój, który możemy zniszczyć, jeżeli przeprowadzimy cięcie w zły sposób.
Cięcie róż - Jak i kiedy ciąć róże?
Przycinanie róż zależy od typu róży. Róże krzewiaste często przycina się na wiosnę, usuwając uszkodzone i martwe pędy oraz przycinając je na określoną wysokość. Róże pnące przycinane są po przekwitnięciu, usuwając przekwitłe kwiaty i przycinając pędy, które nie są potrzebne. Róże wymagają regularnego cięcia, aby zachować odpowiedni kształt oraz być wystarczająco pobudzone do dalszego rozwoju. W artykule Róża – jak rozpoznać jej chorobę i jak ją zwalczyć znajdziesz wiele informacji na temat chorób róż.
Wiosną usuwamy pędy uszkodzone i porysowane przez choroby. Główne cięcie wykonuje się w kwietniu, przed wzrostem nowych pędów. Róże wielkokwiatowe potrzebują regularnego przycinania - skracamy je o połowę. Miejsce cięcia powinno być nad oczkiem skierowanym na zewnątrz korony. Wyniki cięcia wpływają na wielkość i liczbę kwiatów.
Róże krzaczaste nie wymagają częstego cięcia, jedynie od czasu do czasu usuwamy stare i gęste pędy. Róże okrywowe nie wymagają regularnego cięcia, jesienią usuwamy chore pędy i przycinamy dłuższe gałązki. Przycinanie róż to kluczowy element pielęgnacji, wpływający na zdrowie i urodę krzewów w ogrodzie.
NAWÓZ DO RÓŻ
Kiedy przycinać trawy ozdobne?
Trawy najlepiej ciąć wiosną po ustaniu silnych mrozów. Trawy pampasowe, miskanty, imperaty, rozplenice, ostnice, molinie - tniemy na wysokości ok.10-15cm. Wieloletnie kępy można ciąć troszkę wyżej na wysokości ok 20-30cm. Kostrzewy, turzyce (Carex) wystarczy oczyścić tylko z uschniętych liści.
Przydatne artykuły, które pogłebią twoją wiedzę o ogrodzie
Kalendarz cięcia drzew i krzewów ozdobnych - zalecane terminy cięcia
MARZEC KWIECIEŃ Budleję przycinamy około 20-30 cm nad ziemią. Przełom marca i kwietnia to także czas na przycięcie hortensji bukietowej i drzewiastej - robimy to nad 4 oczkiem. W kwietniu możemy przyciąć także stare pędy hortensji ogrodowej. Przycinamy także wawrzynka i tawułę. Musimy zwrócić uwagę, aby cięcia zaplanować już na okres kiedy temperatura utrzymuje się powyżej 0. Wykonujemy także cięże róży (zależnie od odmiany).
MAJ - To dobry czas na przycięcie forsycji. Obcinamy o połowę te pędy, na których przekwitły już kwiaty.
CZERWIEC - W tym miesiącu możemy przyciąć jaśminowca i żylistka. Nie ma potrzeby jednak robić tego co roku, nie wymagają one aż tak regularnego cięcia. Wystarczy ciąć rośliny raz na 2-3 lata. Przycinamy także krzewy ozdobne zrzucające liście na zimę - tamaryszka i bez. Przyciąć należy także krzewuszkę, migdałki, pigwowce.
LIPIEC I SIERPIEŃ - Należy przyciąć bukszpan i cis - koniec lata to ostatni czas kiedy możemy formować żywopłoty. Przycinamy także kalinę i tuje. W artykule Jak przycinać tuje szczegółowo opisujemy ten proceder. Jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy to tez ostatnia chwila, aby uporządkować jaśminowca i żylistka.
WRZESIEŃ - Możemy przyciąć brzozy, kasztanowce, wiązy i klony.
PAŹDZIERNIK - To dobry czas na ostatnie lekkie docięcia pędów róży.
LISTOPAD - W tym miesiącu skupiamy się na wszystkich gatunkach powojników.
Jakich roślin nie trzeba przycinać?
Nie powinno się ciąć drzew iglastych tworzących równy pień, aby nie zakłócić ich równomiernego wzrostu. Należy pamiętać że nie wszystkie krzewy wymagają przycinania. Niektóre krzewy i drzewa natura zaplanowała w taki sposób, że nie potrzebują one naszej ingerencji - nie licząc cięcia sanitarnego. Do grupy drzew czy krzewów których nie należy przycinać możemy zaliczyć: magnolie, azalie i różaneczniki, klony palmowe, perukowce, świdośliwy, złotokapy, kasztanowce, buki, brzozy.
Pamiętaj o zabezpieczeniu ran po cięciu!
Po wykonanym cięciu warto posmarować roślinę odpowiednią maścią, która odpowiednio zabezpieczy krzew przed chorobami i insektami np. maść Target, Koroderma Bros, Lac Balsam Substral.
Preparat zabezpiecza uszkodzone miejsca przed infekcjami wywołanymi patogenami i grzybami. Będziesz przycinał drzewka? NIE ZAPOMNIJ O MAŚCI OGRODNICZEJ DO RAN
Zastosowanie maści po cięciu może wspomóc proces gojenia się ran, minimalizując ryzyko infekcji oraz przyczyniając się do zdrowego wzrostu i rozwoju rośliny. Ważne jest jednak, aby przed zastosowaniem dowolnego produktu dokładnie przeczytać etykietę i zalecenia producenta, aby upewnić się, że maść jest odpowiednia dla danej rośliny i rodzaju cięcia.