W tym artykule przedstawimy ogrodowy kalendarz prac wiosennych na kwiecień, ukazując harmonię między pracą a kwitnącą naturą. Odkryj z nami, jakie prace ogrodowe warto wykonać w kwietniu, by zapewnić swojemu ogrodowi doskonałe warunki na rozkwit i urodzaj. Kwiecień to nie tylko czas pracy, ale również fascynującego spektaklu natury, gdzie każdy zaangażowany gest ogrodnika stanowi nutę w melodiach kwitnącego ogrodu.

piekne zolte krokusy w ogrodzie wsrod promieni slonecznych na sniegu

Spis treści

Kwiecień w ogrodzie warzywnym  - Kalendarz ogrodnika na kwiecień

W kwietniu ogrody warzywne przygotowują się do swojego wielkiego występu, a ogrodnicy z pasją zagłębiają się w prace przy ziemi. To czas, gdy natura obdarza nas obfitością możliwości uprawy świeżych warzyw i ziół. W naszym kalendarzu ogrodnika na kwiecień przedstawimy niezbędne prace ogrodowe, które warto podjąć, by zapewnić ogrodowi warzywnemu najlepsze warunki na udane plony. Przeżyj z nami fascynujący etap ogrodniczej podróży, gdzie kwiecień staje się kluczem do smakowitego ogrodowego sukcesu. Dowiedz się co sadzić w ogrodzie!

Jakie prace warto wykonać w warzywniku w kwietniu?

Jakie prace wykonać w tym miesiącu? Na słonecznym parapecie w domu możemy przygotować rozsady: ogórków, dyni, cukinii, kabaczków, melonów, arbuzów. Ponadto możemy rozpocząć produkcje kukurydzy w niewielkich doniczkach, do których wsiewamy po 2 -3 nasiona. Przygotowane w zeszłym miesiącu rozsady pomidorów i papryki należy regularni podlewać  i zasilać nawozami dedykowanymi do warzyw. Stopniowo możemy zacząć także hartowanie naszej rozsady przez wystawianie jej na kilka godzin na zewnątrz - na balkon, taras lub parapet.

Czy wiesz JAKIE WARZYWA SIAĆ RAZEM, A JAKICH POŁACZEŃ UNIKAĆ? Dowiedz się teraz i nie popełniach tych błedów!

Warzywniak to obszar intensywnych prac w ogrodzie w kwietniu. W ogrodzie warzywnym w kwietniu możemy zebrać już pierwsze plony. W kwietniu zbieramy m.in. szczypiorek, szczaw, pietruszkę czy rzodkiewkę uprawianą w tunelu. Na koniec kwietnia będzie można również zebrać pierwsze szparagi. Pamiętajmy o regularnej pielęgnacji grządek w warzywniku - usuwamy chwasty, podlewamy i zasilamy nasze rośliny, aby dały piękne plony i zdrowo się rozwijały. Niedobór wody, tak samo jak jej nadmiar mogą źle wypłynąć na stan warzyw - zwracajmy na to szczególną uwagę. Sprawdź JAK CZĘSTO PODLEWAĆ POMIDORY.

Sprawdzajmy także stan naszych roślin - jeśli stwierdzimy obecność szkodników lub chorób reagujmy szybko, aby nie stracić plonów. Szkodnikiem upraw warzywnych oprócz insektów mogą być także ślimaki, które chętnie wyjadają przede wszystkim warzywa liściowe takie jak sałata czy kapusta.



Allium Neapolitanum - Czosnek Neapolitański 10szt

Allium Neapolitanum - Czosnek Neapolitański

Drobne kwiatuszki.

Sprawdź naszą ofertę

Jakie warzywa sadzić w kwietniu?

Do gruntu wysiać można w kwietniu warzywa takie jak:

  • groch,
  • bób,
  • wczesne odmiany marchwi,
  • pietruszka,
  • pasternak,
  • burak ćwikłowy i liściowy (w drugiej połowie miesiąca kwietnia),
  • rzodkiewka,
  • koper.

Na rozsadniku w kwietniu możemy zacząć wysiewać odmiany sałat, kapusty i jarmużu. Wysadzić bezpośrednio do gruntu w kwietniu można sałatę, pora, cebulę, kalarepę, wczesną kapustę, brokuł i kalafiory - z wcześniej przygotowanych rozsad. Jeśli samodzielnie hodujemy ziemniaki, je również musimy nasadzić w kwietniu. Jest to fantastyczny pomysł, gdyż wczesnym latem będziemy mogli cieszyć się młodymi ziemniakami wprost z własnego ogródka warzywnego. Początek kwietnia to znak, że do gruntu można wysiewać roszponkę. Dobrze znosi niskie temperatury, jest łatwa w uprawie i ma krótki okres wegetacji. 

Wybierz najlepsze warzywa do swojego warzywnika. Jakie są najlepsze pomidory? Wyhoiduj je rozem z nami korzystając z naszych wskazówek POMIDORY W OGRODZIE - ODMIANY, WYSIEW I UPRAWA

Cięcie drzew i krzewów owocowych w kwietniu - Kalendarz prac ogrodowych na kwiecień

Jakie drzewa owocowe przycinać w kwietniu? Pod koniec miesiąca możemy przyciąć drzewa brzoskwiń. Pędy roczne przycinamy na 6-8 oczek. Gałęzie noszące znamiona chorób i uszkodzeń po mrozach wycinamy. Możemy również usunąć pędy i konary, które wyrastają w nadmiarze. Nie zapominajmy o właściwym zabezpieczeniu powstałych ran maścią ogrodniczą.

Po przejściu mrozów wszystkie drzewka i krzewy w sadzie trzeba dokładnie obejrzeć poszukując wszelkich uszkodzeń tkanek. Element taki wówczas powinno się usunąć, a samą ranę zabezpieczyć, aby zapobiec dalszemu rozwijaniu infekcji. Dotyczy to gatunków najbardziej narażonych na uszkodzenia mrozowe, czyli śliw, brzoskwini, moreli i nektaryny.

Konieczne jest także przycięcie winorośli. Zabieg należy przeprowadzić jak najszybciej, jednak bez narażania rośliny na niskie temperatury. Tnąc winorośl zbyt późno, możemy spodziewać się silnych wycieków z ran po cięciu oraz osłabienia krzewu. Podczas cięcia istotne jest uświadomienie sobie, że winorośl pracuje na pędach jednorocznych, które wyrastają z pędów dwuletnich, zdrewniałych.

Drzewa i krzewy owocowe - kwiecień  to dobry czas, aby sadzić nowe odmiany

W kwietniu w centrach ogrodniczych i sklepach jest największy wysp drzew do sadzenia, dlatego śmiało można korzystać z oferty szczególnie na jabłonie i grusze. Sadzenie drzew i krzewów z odkrytym korzeniem może odbywać się do momentu, kiedy jeszcze nie posiadają listowia. Przycinanie drzew sadzonych wiosną i jesienią trochę się od siebie różni. Te pierwsze najlepiej przyciąć nieco silniej. Ponadto warto stosować szczepionkę mikoryzową dla drzew owocowych. Wzmocni ona system korzeniowy drzew oraz ułatwi pobieranie składników odżywczych z ziemi. Efekt po zastosowaniu tej szczepionki będzie piorunujący – drzewa będą silniejsze, zdrowsze, natomiast sam plon dużo bardziej obfity.



Miedzian 50 wp 15g Target

SPRAWDZONY PEWNY I UNIWERSALNY ŚRODEK NA GRZYBOWE CHOROBY

Środek grzybobójczy, do stosowania zapobiegawczego w ochronie przed chorobami, w amatorskiej uprawie drzew owocowych niskopiennych i roślin warzywnych w ogrodach działkowych i przydomowych.
Sprawdź naszą ofertę

Szczepienia drzew w kwietniu

Kiedy mamy w planach przeszczep drzew owocowych, musimy pamiętać, iż kwiecień jest ostatecznym terminem tego działania. Gałęzie przeznaczone do przeszczepienia skracamy w zależności od ich grubości (na długość 30 do 60 cm licząc od miejsca rozgałęzienia). Gałęzie dolne powinny zostać dłuższe, a górne krótsze. Przewodnik do przeszczepienia skracamy na ok. 30 cm do ostatniego rozgałęzienia. Miejsce do przeszczepienia powinno być gładkie, bez uszkodzeń mechanicznych i rozgałęzień. 

Kwiecień w ogrodzie - Krzewy porzeczki

W kwietniu należy zająć się krzewami owocowymi. Wysadzenia oczekują zdrewniałe sadzonki porzeczek i winorośli. Należy umieścić je na takiej głębokości, by na powierzchni znajdował się jeden pąk. Rozmnożenie agrestu czy winorośli wymaga wykonania odkładów poziomych, natomiast rozmnożenie jeżyny bez końcowej to kwestia odkładu wierzchołkowego. Porzeczka czarna potrzebuje od ogrodnika nieco uwagi. Należy dokładnie przejrzeć jej pędy i usunąć nienaturalnie nabrzmiałe pąki, które najprawdopodobniej zostały zaatakowane przez wielkopąkowca porzeczkowego. Rośliny sadownicze to także truskawki i poziomki. W kwietniu warto pokusić się o usunięcie starych, zaschniętych liści. Następnie trzeba wzruszyć glebę między rzędami oraz między roślinami. Te dwie rośliny nie mają zbyt wielkich wymagań nawozowych, jednak niezwykle ważne jest podlewanie. Konieczne jest dostarczanie wody truskawkom i poziomkom przynajmniej raz w tygodniu.

Kalendarz ogrodnika na kwiecień - Ogród ozdobny w kwietniu

Kwiecień w ogrodzie ozdobnym to czas, gdy natura zaczyna malować swój własny obraz barw i aromatów. Ogród staje się płótnem, na którym każdy krok ogrodnika dodaje nowy akcent do tej kwiecistej kompozycji. W naszym kalendarzu ogrodnika na kwiecień, odkryjemy sekrety pielęgnacji ogrodu ozdobnego w tym magicznym miesiącu. To chwila, gdy cierpliwość ogrodnika wynagradzana jest spektakularnym rozkwitem roślin ozdobnych. Poznaj z nami tajemnice ogrodowych aranżacji, które sprawią, że twój ogród w kwietniu rozświetli się kolorami i przywita wiosnę z uśmiechem kwiatów.

Jakie rośliny kwitną w kwietniu? Rośliny cebulowe i inne

Z rabat kwiatowych usuwamy przekwitające kwiaty roślin cebulowych (przebiśniegi, krokusy), aby nie wysilały się na wydanie nasion. Ich liście należy pozostawić do zżółknięcia, natomiast cebule w tym czasie zdążą zgromadzić zapasy.  W kwietniu swoje oczy możemy nacieszyć owocami naszej pracy sadzonymi na koniec poprzedniego sezonu - otaczają nas kolorowe tulipany, hiacynty, irysy, krokusy, fiołki i niezapominajki. Piękny festiwal barw na rabatach. 

wiosenne fioletowo zolte krokusy w ogrodzie pelnym slonca na ziemi

Jakie rośliny ozdobne posadzić w kwietniu?

Kwiecień to czas kiedy możemy rozpocząć wysiew do gruntu gipsówki, łubinu, maciejki, nagietka, groszku pachnącego  rezedy i smagliczki. Wysiewamy kwiaty jednoroczne kiedy największe mrozy już miną. Na rozsadniku możemy sadzić orliki, gęsiówki, żagwiny, złocienie, rudbekie, astry alpejskie i dzwonki karpackie. Pod koniec kwietnia warto wysadzić kwiaty cebulowe kwitnące latem takie jak mieczyki, dalie, begonie i krokosmie. Kwiecień w ogrodzie to czas, aby posadzić krzewy ozdobne oraz drzewka. Sadzenie krzewów i drzew ozdobnych, iglaków i gatunków zimozielonych także odbywa się w kwietniu. Trzeba jednak pamiętać, by dokonać tego zanim rośliny wypuszczą pierwsze liście. Po zasadzeniu przycinamy je, natomiast wokół pnia koniecznie formujemy zagłębienie w kształcie mis, które w doskonały sposób zatrzyma wodę.Sadzimy także róże. Kwiecień to dobry czas na dzielenie i przesadzanie bylin kwitnących latem i jesienią. Teraz wiesz co robić w ogrodzie ozdobnym! Do dzieła!

SZEROKI WYBÓR NASION I CEBULEK DO OGRODU

SPRAWDŹ I ZOBACZ CZY CZEGOŚ CI NIE BRAKUJE

Pielęgnacja trawnika w kwietniu - Prace ogrodnicze w kwietniu

Bardzo możliwe, że część czynności pielęgnacyjnych trawnika zostało wykonanych w marcu, jednak jeśli nie, kwiecień warto rozpocząć regeneracją trawnika. Należy go skosić i wygrabiać filc. Ponadto ważne jest nawożenie trawnika oraz podlanie go. Krawędzie trawnika powinny zostać potraktowane specjalnym nożem krawędziowym, wtedy całość będzie wyglądała bardzo estetycznie. Jeśli podczas obserwacji zauważymy dziury w trawie, musimy jak najszybciej rozsypać nasiona w brakujących miejscach uprzednio zruszając ziemię i posypując torfem. Kiedy znudził nam się typowy trawnik, możemy założyć łąkę kwiatową, o ile posiadamy na to wystarczającą ilość miejsca.

Z końcem kwietnia rozpoczyna się walka z pierwszymi chwastami pojawiającymi się w trawniku. Najlepszym rozwiązaniem dla trawy jest pielenie ręczne, dlatego warto się na nie skusić, jeśli istnieje taka możliwość. Jeżeli problemem na twoim trawniku są chwasty dwuliścienne zapraszamy do odwiedzenia naszego artykułu JAK ZWALCZAĆ KONICZYNĘ? MNISZEK, CHWASTOX CZY STARANE? gdzie pomożemy wybrać skuteczny środek chwastobójczy

Oczko wodne - co zrobić w ogrodzie w kwietniu?

W wielu ogrodach znajdują się stawy czy oczka wodne. W kwietniu przy nich także jest mnóstwo pracy. Należy dokładnie wyczyścić je z obumarłych resztek. Ponadto warto podzielić rośliny przybrzeżne na podwodne. W kwietniu następuje sadzenie grzybienie. Jeśli nie jest wystarczająco ciepło, warto przełożyć tę czynność na koniec miesiąca. Należy uruchomić pompy i filtry, a jeśli posiadamy ryby – jest to doskonała pora na rozpoczęcie karmienia. W kwietniu należy przenieść do stawu rośliny wodne.

Wiosenne nawożenie

Jakie nawożenie wykonujemy w kwietniu? Kwiecień to miesiąc pracowity - część roślin kwitnie, część się rozwija, a inne dopiero się sieje czy wysadza. Dla większości roślin właściwe będzie tradycyjne nawożenie z podwyższoną zawartością azotu, aby wspierać rozwój i wzrost roślin. Dla roślin znajdujących się w fazie kwitnienia właściwym nawozem będzie ten o podwyższonej zawartości fosforu - zadba o odpowiednie wybarwienie i pozostałe walory estetyczne rośliny. Możemy wykorzystać w tym celu nawozy dedykowane dla konkretnego gatunku roślin lub odpowiednio do roślin zielonych bądź kwitnących. 

Kalendarz Ogrodnika - Opryski na Kwiecień

Ważnym aspektem pielęgnacji drzew i krzewów owocowych są opryski zwalczające szkodniki i wspomagające systemy obronne drzew. Wykonywanie oprysków zależy od pogody, jednak pierwsze wykonuje się zazwyczaj w okolicach połowy kwietnia, a drugi w maju.

Jeśli zależy nam na jak największej ochronie roślin warzywnych, warto opryskać je biopreparatem na bazie czosnku oraz umieścić w glebie pałeczki czosnkowe. Te sposoby skutecznie poradzą sobie ze szkodnikami.

Ślimaki to groźne i żarłoczne szkodniki nie tylko warzywników, ale także roślin ozdobnych. Sprawdź CO JEDZĄ ŚLIMAKI I JAK SIĘ ICH POZBYĆ.

Jakie prace należy wykonać w ogrodzie? Nasza lista kwietniowych prac w ogrodzie ułatwi zaplanowanie wszystkich na ten miesiąc prac ogrodowych.

Dla miłośników ogrodnictwa, wiosna jest najmilsza porą roku. Jest to czas porządków, urządzania na nowo zielonych zakątków, wybór nowych kwiatów, krzewów i drzew. Kwiecień wymaga od nas poświęcenia ogromnej ilości czasu i energii. Rośliny ogrodowe i domowe wymagają od nas stałej pielęgnacji, ponieważ jest to dla nich okres intensywnej wegetacji. Kwiecień to odpowiedni czas na cięcie, nawożenie oraz rozmnażanie. Rozpoczynamy na dobre sezon ogrodniczy i nawet kaprysy pogodowe nie będą w stanie przegonić roślinnych amatorów.

O tym pamiętaj w kwietniu - Rośliny domowe

Rośliny żyją nie tylko na zewnątrz. Wielu z nas posiada swego rodzaju ogrody w domu, które wraz z nadejściem kwietnia, domagają się atencji. Po pierwsze przesadzamy rośliny doniczkowe do większych pojemników. Z nawożeniem musimy poczekać ok. 2 tygodnie. Następnie opryskujemy rośliny przeciwko chorobom i szkodnikom. Musimy pamiętać o regularnym podlewaniu, a wszystko w zależności, ile dana roślina potrzebuje wody. Niektóre rośliny posiadają sprecyzowane wymagania i potrzebują podlewania przegotowaną wodą i nawozem zakwaszającym (np.: azalie, hortensje). Często posiadamy w domu wiosenne kwiaty cebulkowe, które szybko przekwitają. Aby spowolnić ten proces, warto ustawić je w chłodniejszych miejscach.

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.