Macierzanka to występująca niemalże na całym świecie bylina, która nie tylko pięknie prezentuje się w ogrodach skalnych i na murkach, ale również znajduje zastosowanie w kuchni, kosmetyce, farmaceutyce i przemyśle perfumeryjnym. Jednak przede wszystkim wykorzystuje się ją w medycynie naturalnej i ziołolecznictwie. Jakie właściwości wykazuje macierzanka? Na co pomaga? Jak ją uprawiać? Spieszymy z odpowiedzią!
Pachnąca Macierzanka Barwne Kolory
Macierzanka – właściwości
Macierzanka przede wszystkim słynie jako środek wspomagający drogi oddechowe. Napary z macierzanki przynoszą ulgę przy suchym kaszlu i ułatwiają oddychanie. Roślina stanowi doskonały środek wykrztuśny, odkażający w stanach nieżytowych gardła, oskrzeli i krtani. Pomaga także zwalczyć uporczywy katar. A jako, że hamuje rozwój bakterii powinno się ją stosować również profilaktycznie. Biorąc zaś pod uwagę fakt, że macierzanka przyczynia się do usuwania z organizmu złogów osadzających się na drogach oddechowych powinni zainteresować się nią osoby uzależnione od palenia papierosów. Poza tym, macierzanka usprawnia proces trawienia, stąd przynosi ulgę w niestrawności, wzdęciach oraz problemach z jelitami i żołądkiem. Dodatkowo, macierzanka wykazuje silne właściwości antyseptyczne, bakteriobójcze. Stąd też napary z tego ziela niwelują wewnętrzne stany zapalne, zaś okłady przynoszą ulgę w zakażeniach zewnętrznych. Po macierzankę śmiało mogą sięgnąć osoby borykające się z problemem trądziku, wyprysków, wrzodów, ropiejących ran. Wreszcie, macierzanka po prostu wzmacnia ludzki organizm. Picie i kąpiele w naparze z macierzanki pomagają przezwyciężyć stres, migreny, ogólne osłabienie organizmu, sprzyjają relaksowi, ukojeniu zmysłów.
Pachnąca Macierzanka Aurea
Macierzanki - uprawa
Macierzanki to byliny, które przybierają formę półkrzewinek, w związku z czym idealnie nadają się do obsadzania skalniaków i murków, tworząc na nich gęste, niemalże puszyste dywany. Pięknie prezentują się w towarzystwie iglaków i większych krzewów wieloletnich. Szczególnie, że nie są problematyczne pod względem uprawy - mają niewielkie wymagania pokarmowe i doskonale radzą sobie zarówno w czasie suszy, jak i zimy. Co więcej, lubią gleby piaszczyste, mało żyzne, suche, w związku z czym nie trzeba ich ani nawozić, ani podlewać. Preferują za to stanowiska dość dobrze nasłonecznione. Szczególnej uwadze polecamy odmiany macierzanki piaskowej - złotą i fioletową.
Byliny