Zapobieganie i skuteczne zwalczanie tego szkodnika są kluczowe dla zachowania zdrowia i plenności roślin. Wiedza na temat metod zapobiegania, rozpoznawania objawów oraz odpowiednich strategii zwalczania może pomóc ogrodnikom w utrzymaniu swoich upraw w doskonałej kondycji. Oto kilka skutecznych sposobów na radzenie sobie z mączlikiem szklarniowym!
Spis treści:
- Objawy pojawienia się mączlika - Jak wygląda mączlik?
- Jakie uprawy atakuje mączlik?
- Mączlik atakuje przede wszystkim uprawy w szklarni, takie jak pomidory czy ogórki.
- Mączlik - czy jest szkodnikiem roślin domowych?
- Jak zwalczać mączlika szklarniowego?
- Mączlik szklarniowy – zwalczanie chemiczne. Oprysk na mączlika
- Mospilan 20 SP na mączlika - ogrodniczy nr 1 na szkodniki
- Preparaty na mączlika - Skuteczne środki ochrony roślin
Objawy pojawienia się mączlika - Jak wygląda mączlik?
Mączlik szklarniowy, naukowo znany jako Trialeurodes vaporariorum, to mały owad należący do grupy pluskwiaków równoskrzydłych. Jest jednym z najbardziej uciążliwych szkodników występujących w szklarniach oraz w uprawach warzywnych i ozdobnych. Jego larwy, dorosłe owady oraz stadium jajeczkowania mogą poważnie zagrażać zdrowiu i plenności roślin.
Jest to uskrzydlony owad o długości ciała do 3mm w białym kolorze, który zawdzięcza pokryciu białym nalotem. Dorosły osobnik, nazywany często muchówką lub białą muszką, żeruje po spodniej stronie liści doprowadzając do ich żółknięcia, a w kolejnym etapie do opadania. Po poruszeniu rośliną mączliki wzbijają się w powietrze.
Osobniki w postaci larwalnej wprowadzają do upraw pod osłonami i w szklarniach największe starty, ponieważ są najbardziej żarłoczne i wysysają soki z roślin. Sok z liści rośliny jest bogaty w cukier, którego nadmiar jest wydalany przez larwy tego szkodnika w postaci lepkiej substancji zwanej spadzią. Powstaje w ten sposób rosa miodowa, na której rozwijają się grzyby czerniowe.
Początkowo jaja są białe, jednak z czasem zmieniają kolor na szary. Samica składa je poprzez umieszczenie ich w tkance roślinnej w charakterystycznych grupach lub okółkach. W ciągu jednego sezonu może złożyć od 150 do nawet 500 jaj. Są one składane na spodniej stronie młodych liści roślin. Mączlikom sprzyja suche powietrze, dlatego ich ataki są częstsze w przypadku roślin szklarniowych.
Marzysz o kolorowym ogrodzie? Sprawdź JAKIE KWIATY WIELOLETNIE SADZIĆ W OGRODZIE?
Jakie uprawy atakuje mączlik?
Mączlik, szkodnik roślin uprawianych w szklarniach oraz w ogrodach, atakuje różnorodne uprawy, co może stanowić poważne zagrożenie dla ich zdrowia i wzrostu roślin. Jego preferencje żywieniowe obejmują rośliny o woskowym liściu, które są często uprawiane w celach ozdobnych oraz warzywa, które są uprawiane zarówno w celach konsumpcyjnych, jak i jako ozdobne elementy ogrodu.
Mączlik atakuje przede wszystkim uprawy w szklarni, takie jak pomidory czy ogórki.
Mączlik szklarniowy atakuje przede wszystkim uprawy w szklarni, takie jak pomidory czy ogórki. Jednakże może również zaatakować inne rośliny warzywne i ozdobne, w tym pelargonie, gerbery czy nawet tytoń.
Wiedziałeś, że nirktóre warzywa plonują słabej z powodu złego towarzystwa? Sprawdź JAKIE WARZYWA SADZIĆ RAZEM, A JAKICH POŁĄCZEŃ UNIKAĆ?
Mączlik - czy jest szkodnikiem roślin domowych?
Mączlik to szkodnik, który nie omija również roślin domowych. Atakuje zarówno rośliny warzywne, jak i ozdobne, w tym gerbery czy pelargonie, powodując ich obumieranie. Pasożyt ten atakuje także inne rośliny ozdobne m.in. róże, azalie czy gerbery.
Przydatne artykuły, które pogłebią twoją wiedzę o ogrodzie
Aby zapobiec atakom mączlika na rośliny domowe, można zastosować proste środki profilaktyczne. Wystarczy raz w tygodniu przecierać liście roślin delikatną szmatką nasączoną wodą z dodatkiem mydła potasowego, a także stosować wyciąg z czosnku lub rozgnieciony ząbek czosnku wymieszany w wodzie.
Ważną decyzją dla każdego początkującego ogrodnika jest wybór trawnika, a właściwie nasion trawy. Sprawdź JAKĄ TRAWĘ ZASIAĆ W OGRODZIE?
Jak zwalczać mączlika szklarniowego?
Zwalczanie mączlika szklarniowego może odbywać się na różne sposoby. Jedną z metod jest wykonanie oprysku naturalnymi środkami, takimi jak napar z czosnku czy naparem z tytoniu lub gnojówką z wrotyczu.
Tablice lepowe - pozwalają na ograniczenie populacji osobników dorosłych. Najczęściej dostępne są żółte tablice lepowe, które swoim kolorem przyciągają owady. Tablice te umieszcza się w pobliżu ognisk pasożyta.
Dobrotnica szklarniowa - żywi się larwami mączlika. Jest to sprawdzona metoda zwalczania mączlika naturalnym sposobem, jednak może zająć nieco czasu...
Groźnymi szkodnikami upraw są także nicienie. Sprawdź NICIENIE - ICH RODZAJE ORAZ SPOSOBY ICH ZWALCZANIA. SKUTECZNE OPRYSKI NA NICIENIE
Mączlik szklarniowy – zwalczanie chemiczne. Oprysk na mączlika
Ogrodnicze metody zwalczania większości szkodników koncentruje się wokół chemicznych środków ochrony roślin o działaniu owadobójczym w tym przypadku. Pamiętajmy, że kiedy wykonujemy oprysk powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć swoje ciało i oczy oraz robić to w bezwietrzny dzień wieczorem lub bardzo wczesnym rankiem.
Mospilan 20 SP na mączlika - ogrodniczy nr 1 na szkodniki
Skutecznym sposobem zwalczania ogniska problemu, kiedy pojawiają się drobne oznaki mączlika jest preparat Mospilan. Ogrodniczy środek nr 1 na wiele szkodników buszujących w uprawach jadalnych i ozdobnych. Preparat należy rozrobić w proporcjach, które zaleca producent do danej uprawy a następnie wykonać oprysk, Najwygodniej będzie go wykonać z wykorzystaniem opryskiwacza ręcznego. Bardzo ważne jest, żeby opryskać dokładnie spodnią stroną liści - to tam znajduje się inwazja!
Orzech włoski to jedno z szybciej rosnących drzew w naszym kraju. Sprawdź CHOROBY I SZKODNIKI ORZECHA WŁOSKIEGO
Preparaty na mączlika - Skuteczne środki ochrony roślin
Walka z mączlikiem jest mozolna ponieważ coraz częściej pojawiają się jego odmiany odporne na pestycydy do tej pory wykorzystywane. Do tej nierównej walki możemy wykorzystać również preparaty takie jak: Polysect, Sanium System, Sanium AL, Emulpar oraz Multi-Insekt Substral.