Balkony i tarasy od kilku sezonów zmieniają swoje oblicze i z podręcznego schowka zamieniły się w zaciszne miejsce relaksu. Uzupełnieniem klimatycznej aranżacji stała się roślinność. Jak dbać o prywatny skrawek zieleni? Jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych jest nawożenie.
Rośliny balkonowe, jak rzadko która grupa roślin, potrzebuje dodatkowego wzmocnienia odpowiednio dobranym i zbilansowanym nawozem. O ile rośliny zamieszkujące ogrodowe rabaty mogą czerpać niezbędne składniki wprost z gleby, tak egzemplarze uprawiane w pojemnikach i doniczkach nie mają takiej możliwości. Można zatem śmiało powiedzieć, że ich rozwój, obfite kwitnienie i dorodny pokrój, uwarunkowane są poziomem zaangażowania właściciela.
Szczególnie żarłoczne i wymagające regularnego nawożenia są gatunki kwitnące. Tym bardziej że większość z nich pochodzi z obszarów o ciepłym, łagodnym klimacie, podwyższonej wilgotności powietrza oraz zasobnej w związki odżywcze glebie. Pominięcie tej czynności sprawi, że rośliny dość szybko osłabną i stracą efektowny wygląd. A przecież nie na takim efekcie nam zależy.
Nawóz do roślin balkonowych – rodzaje nawozów
Nawóz do kwiatów balkonowych to właściwie zbilansowana mieszanka niezbędnych roślinie pierwiastków. Kluczowe dla jej rozwoju są zwłaszcza trzy z nich – azot, potas i fosfor. Każdy odpowiada za inne potrzeby rośliny, ale wszystkie są tak samo ważne.
- Azot (N) wpływa na wzrost, reguluje zużycie innych makroelementów, a jego braki zauważalnie przekładają się na kondycję całej rośliny.
- Potas (K) bierze udział w kwitnieniu, owocowaniu i plonowaniu roślin. Reguluje procesy przemiany materii, gospodarki wodnej, wzmacnia rośliny, pobudza wytwarzanie nowych pędów i krzewienie się, podnosi odporność na choroby.
- Fosfor (P) to podstawowy pierwiastek biorący udział we wzroście i rozwoju roślin. Stymuluje system korzeniowy, przyspiesza kwitnienie i owocowanie.
Odżywki do roślin balkonowych mogą być jednoskładnikowe lub stanowić odpowiednio skomponowany preparat, zawierający dodatkowo inne, ważne pierwiastki, takie jak mangan, żelazo czy magnez. Produkty dostępne w sklepach ogrodniczych opatrzone są szczegółową informacją odnośnie do składu danego nawozu oraz sposobu użycia. Ulotka zawiera ponadto skład procentowy poszczególnych składników, dzięki czemu masz pewność, że dostarczysz swoim roślinom substancji, których potrzebują.
Rodzaje nawozów do roślin balkonowych
Zanim sięgniesz po konkretną propozycję, warto zapoznać się z możliwościami, jakie masz. Wybór nawozu do kwiatów balkonowych powinien opierać się głównie na wymaganiach i fazie rozwoju kwiatów, ale nie mniej istotna jest również ich formuła.span>
Na runku dostępne są preparaty w kilku postaciach:
- nawozy sypkie (granulat, kryształki), które wystarczy rozsypać równomiernie w doniczce, unikając jednocześnie posypywania nawozem liści i pozostałych fragmentów rośliny. Bezpośredni kontakt z substancją chemiczną może poparzyć roślinę
- nawozy płynne (koncentrat, żel), które uważane są za bezpieczniejsze, wymagają rozcieńczenia w wodzie w odpowiedniej proporcji zgodnej z zaleceniami producenta
- nawozy długo działające, często w formie pałeczek do wetknięcia w podłoże lub w postaci sypkiej. Zaletą jest w tym przypadku powolne uwalnianie substancji odżywczych, dzięki czemu stosuje się je raz, góra dwa razy na cały sezon.
Oprócz powyższej zasady możesz również wybierać pomiędzy nawozami uniwersalnymi a tymi, które ukierunkowane są na konkretny gatunek. Dla przykładu, w asortymencie sklepu Gardenowo znajdziesz specjalne nawozy do pelargonii i surfinii, ale mamy także nawozy do roślin kwitnących, czy nawozy do roślin balkonowych. Odżywki przeznaczone dla większej grupy roślin bardzo dobrze sprawdzą się w przypadku licznej kolekcji kwiatów należących do różnych gatunków. Zamiast więc kupować kilka preparatów, wystarczy jeden – uniwersalny.
Co zamiast gotowych nawozów do kwiatów balkonowych?
Choć gotowe preparaty są łatwo dostępne, tanie i skuteczne, często nasi klienci pytają o bardziej ekologiczne i naturalne metody. Oczywiście, znamy taką alternatywę. Zamiast środków chemicznych możesz zastosować preparaty organiczne, które cieszą się zainteresowaniem osób pragnących uprawiać swoje rośliny zgodnie z naturą.
Wśród polecanych środków naturalnych wymienić należy biohumus, wytwarzany z odchodów dżdżownicy kalifornijskiej, obornik (lub nie tak uciążliwy zapachowo – obornik granulowany) oraz kompost wytworzony samodzielnie lub gotowy, dostępny w sklepach ogrodniczych. Podobnie jak obornik, tak i kompost możesz kupić w postaci granulowanej.
Kiedy i jak nawozić rośliny balkonowe?
Nawożenie roślin zamieszkujących balkon warto rozpocząć od razu po zasadzeniu i kontynuować przez cały sezon, aż do później jesieni.
Ponieważ kwiaty potrzebują sporej ilości substancji odżywczych, które są z łatwością wypłukiwane podczas podlewania czy deszczu, należy nawozić je regularnie, najlepiej raz w tygodniu. W zależności od tego, jaką formę odżywki wybierzesz, nawożenie odbywa się poprzez rozłożenie preparatu na podłożu lub po uprzednim przygotowaniu roztworu wodnego.
Pamiętaj, by zawsze stosować dawki zalecane przez producenta. Przenawożenie roślin balkonowych może być dla nich bardzo groźne. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku nawozów sypkich. Co istotne, po zastosowaniu środka w postaci sypkiej, należy od razu podlać obficie roślinę.
Nieco inaczej wygląda nawożenie środkami organicznymi. Tu ryzyko przenawożenia jest znacznie mniejsze. Preparaty naturalne zawierają łatwo przyswajalne związki, są więc bezpieczniejsze i można stosować je częściej, w zależności od zaobserwowanych potrzeb roślin.
Jeśli na Twoim ogrodzie znajdują się również gatunki wieloletnie, najlepiej sprawdzają się nawozy przeznaczone do konkretnej grupy roślin, np. nawozy do balkonowych, czy nawóz do iglaków. Ponadto, nawożenie roślin wieloletnich należy zakończyć wcześniej (od końca sierpnia zasilamy wyłącznie preparatami potasowymi i fosforowymi), by zdążyły przygotować się do zimowego spoczynku.