Często spotykany w ogrodach i na balkonach, oleander wymaga szczególnej uwagi w kwestii uprawy i pielęgnacji, aby móc w pełni cieszyć się jego pięknem. W artykule omówimy, jak właściwie zadbać o oleander, od wyboru odpowiedniego miejsca i sposobu sadzenia, przez regularne podlewanie i nawożenie, aż po przycinanie i zabezpieczanie rośliny przed szkodnikami. Dowiedz się, jak skutecznie uprawiać oleander pospolity, by stał się ozdobą Twojego ogrodu lub balkonu przez cały rok.

oleander pospolity czerowone kwiatki na tle nieba

Spis treści:

Oleander pospolity - Charakterystyka rośliny

Oleander pospolity, znany również jako Nerium oleander, to elegancki krzew, który przyciąga uwagę swoimi pięknymi, różowymi lub białymi kwiatami. Pochodzi z basenu Morza Śródziemnego, co sprawia, że jest idealną rośliną do uprawy w ciepłym klimacie. Oleander to roślina ozdobna, która może osiągać wysokość do 150 cm, a jej skórzaste liście dodają jej egzotycznego uroku. Dzięki swojej odporności na suszę i długiemu okresowi kwitnienia, oleander jest doskonałym wyborem do doniczek na balkonach i tarasach. Jest to doskonała roślina do uprawy w domowych oranżeriach. 

Hortensja to nie tylko krzew, ale i pnącze. Sprawdź HORTENSJA PNĄCA - ODMIANY, WYMAGANIA, UPRAWA, PIELĘGNACJA 

Oleander - Wymagania

Oleander to roślina, która najlepiej czuje się w pełnym słońcu i ciepłych warunkach, czyli takie jakie panują w klimacie śródziemnomorskim. W naszym klimacie, gdzie zimy mogą być surowe, warto zadbać o odpowiednie warunki dla oleandra, zwłaszcza jeśli uprawiamy go w doniczce. Roślina ta potrzebuje przepuszczalnej ziemi o pH 6-7 i dobrze znosi niewielkie mrozy, ale w okresie zimowym wymaga ochrony przed przymrozkami. Roślina w Polsce nie jest uprawiana jako typowo ogrodowa, rosnąca w glebie, ponieważ byłaby wówczas jednoroczna. Oleandry w Polsce hoduje się w donicach, które na zimę wstawia się do chłodnego pomieszczenia.

Poznaj inne propozycje roślin, które dobrze czują się w pełnym słońcu. Sprawdź KWIATY NA BALKON POŁUDNIOWY. KTÓRE ROŚLINY SPRAWDZĄ SIĘ NAJLEPIEJ JAKO KWIATY NA SŁONECZNY BALKON I TARAS? LISTA KWIATÓW NA BALKON SŁONECZNY. 

Oleander - Uprawa i pielęgnacja

Jak uprawiać oleandra w doniczce?

W uprawie oleandrów w donicy ważne jest zapewnienie dobrego drenażu w donicy. Zasuszenie lub przelanie rośliny może zaburzyć jej proces kwitnienia, a więc odebrać cały urok. Odpowiednio przygotowane podłoże i dobrana właściwie wielkość donicy to już połowa sukcesu. Kolejnym elementem powodzenia misji jaką jest uprawa oleandrów jest regularne podlewanie. 

Donice ogrodowe możesz wykonać samodzielnie według swojego gustu. Sprawdź JAK ZROBIĆ DONICĘ ZE STYROPIANU DO OGRODU? TERMO DONICE TARASOWE I OGRODOWE DIY 

Jak dbać o oleandra w doniczce?

Doniczkowe oleandry to jedyne na co możemy sobie pozwolić w polskim klimacie. Warto zwrócić uwagę na ataki szkodników, które w pierwszej kolejności będą zauważalne na blaszce liściowej, jako wyszczerbienia lub dziurki. Rośliny przesadzamy w zależności od ich potrzeb. Młodsze okazy mogą wymagać zmiany wielkości donicy co roku, natomiast te kilkuletnie oleandry przesadzamy co kilka lat. Do przesadzania wykorzystujemy podłoże uniwersalne lub ziemię do roślin doniczkowych.

oleander pospolity makro na gałązkę różowych kwiató

Kiedy przycinać oleandry?

Oleander lubi przycinanie przed zimą. Ma ono na celu nadanie kształtu krzewowi. Latem należy usuwać przekwitłe kwiatostany kiedy zaschną, co pobudzi roślinę do dalszego kwitnienia. Należy unikać przycinania na wiosnę, ponieważ łatwo pozbawić roślinę pąków i osłabić kwitnienie.

Ogrodowy krajobraz urozmaicą kolorowe rabaty. Sprawdź NIEBIESKIE KWIATY OGRODOWE. POZNAJ NAJPIĘKNIEJSZE KWIATY W ODCIENIACH BŁĘKITU I KOLORU NIEBIESKIEGO DO OGRODU! 

Jak często podlewać oleandra?

Powinniśmy zadbać, aby gleba nie przesuszyła się. Oleander stojący na tarasie czy balkonie może wymagać nawet codziennego podlewania. Jeśli podłoże będzie zbyt suche osłabimy kwitnienie rośliny. Jeżeli przelejemy oleandra zauważymy to po żółtych i opadających liściach. 

Uprawa oleandra - Nawożenie

Nawożenie oleandra jest istotnym elementem jego pielęgnacji. W okresie wegetacyjnym (od wiosny do lata) stosuj nawozy do roślin kwitnących, które dostarczą roślinie niezbędnych składników odżywczych. W okresie zimowym, nawożenie należy ograniczyć lub całkowicie wstrzymać, gdyż roślina w tym czasie znajduje się w stanie spoczynku i nie wymaga intensywnego wsparcia.

Warto zadbać o różnorodność gatunków kwiatów na rabacie. Sprawdź UPRAWA DALII W OGRODZIE. JAK UPRAWIAĆ DALIE W OGRODZIE I JAK DBAĆ O DALIE? ODMIANY, SADZENIE, PIELĘGNACJI I PRZECHOWYWANIE DHALII 

Jak zimować oleander nerium?

Zimowanie oleandra w naszym klimacie wymaga szczególnej uwagi. W okresie zimowym roślina powinna być przechowywana w chłodnym, ale nie zbyt zimnym miejscu, najlepiej w temperaturze od 5 do 10°C. Jeśli oleander rośnie w doniczce, przetransportuj go do chłodnego pomieszczenia lub oranżerii, aby zabezpieczyć przed przymrozkami. Pomieszczenie powinno mieć dostęp do światła dziennego, a więc nie każdy garaż czy piwnica będą odpowiednie. Jeśli mieszkasz w bloku, na zimę możesz oleandry wstawić do salonu. 

oleander pospolity makro na kilka kwiatów na tle zielonych liści

Oleander - Rozmnażanie

Aby powiększyć swoją kolekcję tych pięknych roślin, należy uszczknąć kilka zdrewniałych pędów. Wybieramy takie, które są zdrowe, a ich długość minimalna to 15 cm. Szczepkę ukorzeniamy z wykorzystaniem ukorzeniając i po wykształceniu korzonków możemy posadzić ją w żyznym i przepuszczalnym podłożu. 

Oleander - Szkodniki i choroby

Oleander, choć dość odporny, może być podatny na różne szkodniki, takie jak przędziorki czy mszyce. Dużo częściej szkodniki atakują rośliny wystawiane w sezonie na tarasy i balkonu - dużo łatwiej tam złapać insekta niż w bezpiecznym domowym zaciszu. Regularne sprawdzanie rośliny i stosowanie odpowiednich środków ochrony roślin pomoże w utrzymaniu jej w dobrej kondycji. Zwracaj również uwagę na objawy chorób, takie jak żółknięcie liści, które mogą świadczyć o problemach z nadmiernym podlewaniem lub nieodpowiednią jakością ziemi.

Nerium Oleander - Najczęściej zadawane pytania

Czego nie lubi oleander?

Oleander nie lubi nadmiernego wilgoci w glebie oraz zbyt niskich temperatur. Roślina ta wymaga dobrej wentylacji i dobrze drenującej ziemi.

Jak długo kwitnie oleander?

Oleander kwitnie od wiosny do jesieni, przy odpowiedniej pielęgnacji jego kwiaty mogą zdobić przestrzeń nawet przez kilka miesięcy.

Czy oleander jest trujący?

Tak, oleander jest rośliną trującą. Kontakt z jej sokiem może być niebezpieczny, dlatego warto zachować ostrożność, zwłaszcza w obecności dzieci i zwierząt.

Gdzie powinien stać oleander?

Oleander najlepiej rośnie w pełnym słońcu, gdzie może cieszyć się długimi godzinami świetlnymi. W pomieszczeniach powinien stać w jasnym miejscu, z dostępem do naturalnego światła.

Jaka ziemia do oleandra?

Oleander preferuje ziemię przepuszczalną, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepsza będzie mieszanka do roślin doniczkowych z dodatkiem piasku lub perlitów, które poprawiają drenaż.

Dlaczego żółkną i opadają liście oleandra?

Żółknięcie i opadanie liści może być wynikiem nadmiernego podlewania, zbyt niskiej temperatury lub braku składników odżywczych. Regularne sprawdzanie stanu rośliny i dostosowywanie warunków pielęgnacji pomoże w rozwiązaniu problemu.

różowy oleander pospolity piękne makro

Dlaczego oleander nie kwitnie?

Brak kwitnienia oleandra może być spowodowany niewłaściwymi warunkami wzrostu, takimi jak zbyt mała ilość światła, niedobór nawozów lub zbyt wysokie lub niskie temperatury.

Ile kosztuje oleander?

Cena oleandra zależy od jego wielkości, odmiany oraz miejsca zakupu. Średnio można się spodziewać ceny od 30 zł do 300 złotych za roślinę w doniczce.

Czy oleander przezimuje w ogrodzie?

W naszym klimacie oleander nie jest wystarczająco odporny na zimowe mrozy, dlatego najlepiej przechować go w chłodnym pomieszczeniu lub oranżerii na okres zimowy.

Kiedy wystawić oleander na balkon?

Oleander można wystawiać na balkon wiosną, gdy minie ryzyko przymrozków i temperatura stabilnie utrzymuje się powyżej 10°C. Roślinę zaczynamy wystawiać w kwietniu na balkon lub taras i w razie chłodnej nocy, chowamy do pomieszczenia. 

 

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.