Kiedy i czym pryskać śliwy, aby skutecznie zwalczyć choroby, które mogą zagrażać ich wzrostowi i owocowaniu? W zwalczaniu chorób śliw kluczowa jest wiedza o rodzajach preparatów oraz o optymalnym czasie aplikacji, aby zapewnić roślinom ochronę przed infekcjami i zdrowy rozwój przez cały sezon.
Spis treści
- Najczęstsze choroby i szkodniki śliwy - Uprawa i pielęgnacja śliw
- Opryski śliwy - Czym pryskać śliwę?
- Terminarz Oprysków na Choroby Śliwy
Najczęstsze choroby i szkodniki śliwy - Uprawa i pielęgnacja śliw
Choroby drzew owocowych pestkowych, w tym śliw, mogą stanowić poważne wyzwanie dla sadowników, wpływając negatywnie na plony i jakość owoców. Wśród najczęstszych chorób, z którymi muszą zmagać się ogrodnicy i sadownicy, wymienia się brunatną zgniliznę drzew pestkowych oraz dziurkowatość liści, które mogą znacząco osłabić rośliny i prowadzić do strat w uprawie. Ale chorób grzybowych, które stanowią zagrożenia dla uprawy jest znacznie więcej!
Warto zadbać także o inne rośliny w sadzie stosując profilaktyczne opryski. Sprawdź PARCH JABŁONI - JAK MU ZAPOBIEGAĆ I JAK GO ZWALCZAĆ KIEDY JUŻ SIĘ POJAWI? JAK I KIEDY WYKONAĆ OPRYSK?
Owocówka śliwkóweczka i przędziorek owocowiec - Robaki i choroby śliw
Dużym zagrożeniem dla uprawy śliw są także ataki szkodników. Do najczęściej atakujących szkodników śliwy należą: owocówka śliwkóweczka, przędziorek owocowiec, miseczniki, mszyce, zwójkówki i pordzewiacz śliwkowy. Wiele z nich może uszkadzać miąższ, tworzyć nalot na liściach i owocach lub pokrywać je spadzią, która z kolei jest kusząca np. dla mrówek.
Poniżej przedstawiamy kilka najpospolitszych chorób występujących w sadach śliwkowych.
Brunatna zgnilizna drzew pestkowych
Brunatna zgnilizna drzew pestkowych, zwłaszcza śliw, jest chorobą wywołaną przez grzyby z rodzaju Monilinia. Objawia się brunatnymi i mokrymi plamami na owocach oraz gałązkach, które mogą szybko się rozprzestrzeniać i prowadzić do zgnilizny owoców. W walce z tą chorobą kluczowe jest zastosowanie odpowiednich oprysków fungicydowych w odpowiednich terminach, zwłaszcza w okresie kwitnienia i dojrzewania owoców. Pierwszy termin oprysku przypada już przed kwitnieniem, natomiast kolejne opryski zapobiegawcze przeciw brunatnej wykonuje się po kwitnieniu, od czerwca nawet do sierpnia.
Brunatna zgnilizna jest groźnia nie tylko dla śliw. Sprawdź BRUNATNA ZGNILIZNA DRZEW PESTKOWYCH - JAK ZWALCZAĆ? OPRYSK PRZED BRUNATNĄ ZGNILIZNĄ ŚLIWY, WIŚNI I CZEREŚNI. MONILINIA LAXA, MONILIOZA DRZEW ZIARNKOWYCH
Dziurkowatość liści drzew pestkowych
Dziurkowatość liści drzew pestkowych jest chorobą grzybową. Na liściach pojawiają się brunatne plamy otoczone czerwoną obwódką. Plamy mają różne rozmiary i kształty, często są okrągłe. Tkanka w obrębie plam obumiera, tworząc dziury w liściach. Z czasem liczba plam zwiększa się, łącząc się ze sobą i tworząc większe obszary z dziurami. Silnie porażone liście deformują się i przedwcześnie opadają. Na młodych pędach mogą pojawić się martwice i narośla. Porażenie owoców jest rzadkie, ale objawia się drobnymi, brunatnymi i lekko wklęsłymi plamami. Osłabione drzewa mogą wcześnie gubić owoce.
Przydatne artykuły, które pogłebią twoją wiedzę o ogrodzie
Torbiel śliw
Torbiel śliw to jedna z chorób, która może dotknąć drzewa śliw. Jest to schorzenie wywołane przez grzyby z rodzaju Taphrina. Objawia się pojawieniem się deformacji i narośli na owocach. Torbiel śliw może wpływać negatywnie na wygląd i zdrowie drzewa oraz doprowadzić do obumarcia owoców. Owoce takie nie nadają się do spożycia. Są niedobre w smaku i wyglądają nie estetycznie. Niestety nie ma preparatu do zwalczania tej choroby. Należy wykonywać opryski zapobiegawcze oraz usuwać porażone części rośliny. Zaleca się wykonanie zabiegu miedzianem w okresie bezlistnym.
Srebrzystość liści śliwy
Srebrzystość liści to choroba, która sprawia, że liście śliwy stają się ołowianoszare lub srebrzyste. Jest to efekt wydzielania enzymów przez patogena, które powodują oddzielenie skórki liścia od miękiszu palisadowego. Powstała przestrzeń wypełnia się powietrzem, dając liściom srebrzysty wygląd. Choroba ta dotyczy głównie kory i drewna drzewa. Porażone drewno brunatnieje, marszczy się, a kora ulega nekrozie i odpada. Powoduje to zamieranie gałęzi, konarów, a nawet całych drzew. Na obumarłych częściach drzewa pojawiają się skórzaste owocniki grzyba, o szarej lub szarobrunatnej barwie. Nie ma skutecznych preparatów na tę chorobę, dlatego ważne jest dezynfekowanie narzędzi ogrodniczych oraz usuwanie zarażonych drzew z sadu.
W trosce o zdrowie i obfite planowanie roślin powinniśmy zadbac o właściwe pH podłoża. Sprawdź ODCZYN PH GLEBY - JAK ZMIERZYĆ PH I ZAPLANOWAĆ OGRÓD
Ospowatość śliw tzw. szarka śliw
Jest to choroba wirusowa. Niestety zaatakowanych już nią roślin nie da się uratować. Zaatakowane drzewko należy usunąć z sadu, aby nie doprowadzić do rozprzestrzenienia choroby. Zabieg profilaktyczny zapobiegający wystąpieniu wirusa należy wykonać między marcem, a sierpniem. Objawem szarki są nieregularne plamy na liściach w żółtym kolorze. Choroba może także atakować owoce, które nie nadają się do spożycia.
Opryski śliwy - Czym pryskać śliwę?
Skuteczne opryskiwanie śliw wymaga zastosowania odpowiednich preparatów, które będą zapewniać ochronę przed chorobami i szkodnikami, jednocześnie minimalizując negatywny wpływ na środowisko. Preparaty fungicydowe oraz insektycydowe są często stosowane w profilaktyce i zwalczaniu problemów zdrowotnych roślin. Ważne jest także przestrzeganie zaleceń dotyczących terminów opryskiwań oraz dawkowania preparatów, aby zapewnić skuteczną ochronę drzew śliwowych przez cały sezon wegetacyjny.
W okresie nabrzmiewania pąków oraz na przełomie lutego i marca warto wykonać zapobiegawcze opryski śliwy, które pomagają uniknąć wystąpienia szkodników oraz chorób na liściach i owocach Preparat do oprysku powinno się dobrać do zagrożenia jakie może stanowić wyzwanie dla naszych roślin.
Opryski zapobiegawcze w dużej mierze wykonuje się wczesną wiosną. Warto wykorzystać gotowe preparaty oparte o składniki aktywne o potwierdzonym działaniu. Warto także wykonywać np. ekologiczne opryski z czosnku czy wrotyczu. Zmniejszają one podatność na choroby i szkodniki śliwy, choć jako opryski interwencyjne mogą nie być wystarczająco skuteczne.
Ekologiczne nawozy zdobywają coraz większa popularnośc wśród ogrodników. Sprawdź NAWÓZ ZE SKÓREK BANANÓW. SKÓRKA OD BANANA JAKO NAWÓZ - DO JAKICH ROŚLIN STOSOWAĆ NAWÓZ Z BANANA.
Terminarz Oprysków na Choroby Śliwy
Kwiecień - Opryski śliwy w okresie przed kwitnieniem
- Brunatna zgnilizna - Evasiol
- Dziurkowatość liści - Magnicur Gold 50 WP
Maj i Czerwiec- Opryski na choroby śliwy
- Dziurkowatość liści oraz Rdza liści - Magnicur Gold 50 WP
- Brunatna zgnilizna - Evasiol lub Switch 62,5 WG

MAGNICUR DO STOSOWANIA DLA KAŻDEJ ROŚLINY
Jeśli występuje nadal taka potrzeba opryski możemy wykonywać wciąż na przełomie lipca i sierpnia. Na bieżąco należy usuwać porażone owoce i pędy i zabezpieczać rany po cięciu, aby zapobiec wnikaniu do kory i układu rodziny patogenów. Szczególnie podczas jesiennych porządków dokładne lustrować drzewa oraz uprzątnąć podłoże wokół nich - zarodniki mogą zimować w mumiach i opadłych liściach lub owocach. To pomoże w walce z nawracającymi infekcjami.
Nie zapomnij o innych roślinach ogrodowych i odpowiednio zaplanuj prace w sezonie. Sprawdź KALENDARZ OGRODNIKA 2024 - KALENDARZ PRAC OGRODOWYCH NA CAŁY ROK. KALENDARZ OGRODNIKA, KALENDARZ KSIĘŻYCOWY I KALENDARZ BIODYNAMICZNY - CZYM SIĘ RÓŻNIĄ? OGRÓD ZADBANY MIESIĄC PO MIESIĄCU!
Mospilan 20 SP na choroby śliw
Mospilan wykorzystuje się do zwalczania szkodników jako oprysk interwencyjny. Nie jest to preparat działający zarówno na robaki i choroby. Opryski mospilanem zwalczają mszyce, miseczniki oraz owocówki. Można je stosować zarówno przed kwitnieniem śliw jak i po nim. Oprysk wykonany powinien być w okresie bezdeszczowym - należy więc wcześniej sprawdzić pogodę. Na szkodniki w sadach śliwkowych wykorzystuje się również Emulpar 940 EC, Treol 770 EC
Singum 33 WG na choroby śliw
Preparat Signum 33 WG stosujemy na choroby śliw takie jak: szara pleśń, plamistość liści oraz brunatną zgniliznę. W walce z brunatną zgnilizną można wykorzystać gotowe preparaty oparte na naturalnych - wspomniany wcześniej Evasiol.
Preparatów Miedzian 50 WP oraz Miedzian Extra 350 SC nie stosuje się w zwalczaniu chorób śliw. Są one przeznaczone do jabłoni, gruszy, wiśni i czereśni. Wyjątkiem jest wykonanie zabiegu profilaktycznego na torbiel śliw w okresie bezlistnym - wówczas miedzian jest środkiem ochrony roślin bardzo polecanym przez ogrodników.