W tym artykule omówimy skuteczne środki ochrony roślin oraz metody zwalczania owadów ssących i gryzących, w tym popularne środki jak Mospilan 20 SP i Lepinox Plus.

duze geste zielone liscie bukszpanu

Spis treści:

Szkodniki bukszpanu i innych roślin ozdobnych - Jak z nimi walczyć?

Ćma bukszpanowa to bardzo groźny szkodnik krzewów i innych roślin ozdobnych w naszym ogrodzie. Aby chronić ogrody od tego owada wynaleziono wiele metod chemicznych, domowych sposobów oraz środków owadobójczych, w formie oprysków, pułapek i innych, mających wyeliminować ćmę bukszpanową na bukszpanie. Dziś skupimy się na polecanych i stosowanych od lat środkach ochrony roślin.

Bukszpany, jałowce i tuje to jedne z najpopularniejszych zielonych roślin ozdobnych. Sprawdź CZY TUJE SĄ SZKODLIWE? CZY TUJA JEST TRUJĄCA? DOWIEDZ SIĘ CZY ŻYWOTNIKI TUJE SZKODZĄ ZDROWIU? SPRAWDZAMY TOKSYCZNOŚĆ TUI W OGRODZIE!

Kiedy wykonać oprysk na ćmę bukszpanową? Okresy żerowania ćmy i jej larw

Kluczowym elementem w efektywnym zwalczaniu ćmy bukszpanowej i gąsienic motyli jest prawidłowe wykonanie oprysku. Zaleca się przeprowadzenie oprysku w okresach żerowania ćmy i jej larw, co zapewnia maksymalną skuteczność działania preparatu. Przed użyciem preparatu należy dokładnie przeczytać informacje zawarte na etykiecie, aby zapewnić bezpieczeństwo dla roślin i środowiska.

Larwy ćmy bukszpanowej żerują w jego centrum, dlatego przy dużych krzewach może być ciężko dostać się do nich opryskiem. Oba polecane dziś preparaty przeciwko ćmie bukszpanowej występują w postaci proszku do sporządzania zawiesiny wodnej. Powinny być aplikowane w formie oprysku najlepiej z wykorzystaniem profesjonalnego opryskiwacza ciśnieniowego. Należy pamiętać, że larwy wylęgają się sukcesywnie, a więc zabiegi takie należy powtarzać kilkukrotnie, aby na dobre zlikwidować szkodnika. Ćma atakuje od wiosny do jesieni, jednak za jej najgorętszy okres uważa się czas, kiedy krzewy mają nowe, świeże przyrosty - co przypada na drugą połowę sierpnia. 

Sierpień to jeden z wielu bardzo pracowitych miesięcy w ogrodzie. Sprawdź SIERPIEŃ W OGRODZIE - KALENDARZ OGRODNIKA. LISTA PRAC, KTÓRE NALEŻY ZROBIĆ W OGRODZIE W SIERPNIU

Mospilan 20 SP - wszechstronny środek owadobójczy

Jednym z najskuteczniejszych środków ochrony roślin do zwalczania ćmy bukszpanowej i gąsienic motyli jest Mospilan 20 SP. Preparat przeznaczony do biologicznego usuwania wielu różnych szkodników roślin - bardzo uniwersalny środek do "ogrodniczej apteczki". Posiadający substancję czynną, acetamipryd (związek z grupy pochodnych neonikotynoidów), preparat ten działa systemowo, penetrując roślinę i skutecznie eliminując szkodniki w różnych stadiach rozwoju. Co więcej, Mospilan 20 SP charakteryzuje się szybką dostawą oraz niską ceną, co czyni go atrakcyjnym wyborem dla ogrodników.

Preparat ten nie sprawi, że gąsienice natychmiast przestają żerować i giną, ale ma kilka innych ważnych zalet. Pierwsza z nich to, że nie jest to preparat wyłącznie powierzchniowy. Mospilan cechuje się działaniem systemicznym, a więc długotrwałym i bardzo kompleksowym. Po wykonanym oprysku preparat wchłaniany jest do tkanek, gdzie krąży wraz z sokami rośliny. W ten sposób docieramy do kolejnego z plusów tego środka ochrony roślin - nawet przy nierówno wykonanym zabiegu jego skuteczność nie jest mniejsza. 

Dokładne dawkowanie środka może nieznacznie się różnić w zależności o wielkości rośliny. Preparat występuje w formie proszku bardzo prostego w rozrobieniu z wodą do oprysku. Kolejnym atutem mospilanu jest szerokie spektrum działania. Długo można wymieniać szkodniki na jakie działa - jest skuteczny wobec popularnych mszyc czy szkodników drzew i krzewów owocowych (obowiązują różne okresu karencji). A więc spokojnie można zakupić większe opakowanie, ponieważ pomoże na ćmę bukszpanową oraz inne szkodniki jakie znajdą się w naszym ogrodzie. 



Mospilan 20sp 10g Target

MOSPILAN 20SP

Mospilan 20 SP ma najszerszy zakres zastosowań w etykiecie - ponad 250.
Sprawdź naszą ofertę

 

Polysect 005SL do niedawna był niemal lekiem na wszystkie dolegliwości ogrodu. Sprawdź CO ZAMIAST POLYSECTU? SUBSTRAL POLYSECT DŁUGO DZIAŁAJĄCY 005 SL WYCOFANY?

Lepinox Plus - preparat zwalczający ćmę i gąsienice motyli

Kolejnym skutecznym środkiem w zwalczaniu ćmy bukszpanowej i gąsienic motyli jest Lepinox Plus. Ten biologiczny środek owadobójczy działa wgłębnie i systemicznie, co pozwala na skuteczne zwalczanie szkodników, które żerują na liściach bukszpanu oraz innych roślin ozdobnych. Dzięki zawiesinie wodnej, preparat ten jest łatwy w aplikacji i zapewnia szybką reakcję na atak szkodników.

Lepinox Plus jest preparatem zawierającym bakterię bacillus thuringiensis. Naturalnie bakteria ta występuje w glebie oraz niektórych roślinach. Jej największą zaletą jest to, że po spożyciu tych bakterii gąsienice ćmy bukszpanowej natychmiast przestają żerować na roślinie. Jest to więc środek o wysoce skutecznym działaniu żołądkowym. Dodatkowym atutem jest szybkość jego działania, ponieważ już w 72 godziny giną wszystkie żerujące gąsienice.



Lepinox Plus na Ćmę Bukszpanową i Gąsienice Target Natural

LEPINOX PLUS

Środek naturalny o działaniu biobójczym z naturalnym składem stworzony do zwalczania owadów na uprawach owocowych i warzywnych. 

Sprawdź naszą ofertę

 Jest to preparat z linii Target Natural, a więc można używać go w ekologicznej uprawie roślin. Dawni i zalecenia producenta mogą się różnić w zależności od rodzaju uprawy. Szczegółowe informacje na temat dawkowania i sposobu użycia zostały zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu oraz jego składników także.

Wadą tego preparatu jest odporność na opady atmosferyczne. Deszcz zmywa preparat z krzewu i w takiej sytuacji, jeśli nie została wyeliminowana na pewno cała populacja ćmy, zabieg należy powtórzyć. Larwy giną w ciągu 72 godzin, ale pod warunkiem, że będą to suche 3 doby. Można stosować go na drzewach owocowych i warzywach do zwalczania gąsienic motyli innych niż ćma. Zbiory można przeprowadzić już na następny dzień po oprysku.

Rośliny stają się bardziej odporne na ochoroby i szkodniki kiedy są prawidłowo odżywione. Sprawdz NAWÓZ ZE SKÓREK BANANÓW. SKÓRKA OD BANANA JAKO NAWÓZ - DO JAKICH ROŚLIN STOSOWAĆ NAWÓZ Z BANANA.

Zwalczanie ćmy bukszpanowej i gąsienic motyli wymaga skutecznych preparatów oraz starannego planowania działań ochronnych. Mospilan 20 SP i Lepinox Plus to środki, które mogą efektywnie chronić rośliny ozdobne przed szkodnikami, zapewniając zdrowy i estetyczny wygląd ogrodu. Pamiętajmy jednak o przestrzeganiu zaleceń producenta oraz zachowaniu ostrożności przy stosowaniu preparatów ochronnych. Przed każdym użyciem przeczytaj instrukcję używania poszczególnych środków ochrony roślin.

A jeśli chcesz, aby twój ogród był w pełni ekologiczny. Sprawdź DOMOWE SPOSOBY NA POZBYCIE SIĘ ĆMY BUKSZPANOWEJ. JAK ZWALCZYĆ ĆMĘ BUKSZPANOWĄ I LARWY ĆMY W BUKSZPANIE?

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.