Marzec w każdym ogrodzie to niezwykle intensywny czas. W tym miesiącu dni robią się coraz cieplejsze, śnieg topnieje, powoli nastaje wiosenna aura, więc praca w ogrodzie rozpoczyna się na dobre. W marcu jest czas na przeprowadzenie gruntownych porządków po chłodnej i mokrej zimie oraz przygotowanie do nowego okresu wegetacji. Konieczne jest zastosowanie kilku zabiegów, które sprawią, że rośliny będą pięknie rosły przez cały rok.

Porządki w ogrodzie

W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o porządek w naszym ogrodzie. Zima pozostawiła po sobie wiele niewiadomych wymagających oględzin. Ogród wymaga dokładnego sprawdzenia. Koniecznie powinniśmy się po nim rozejrzeć, sprawdzić stan drzew, krzewów, trawnika oraz rabat kwiatowych. Oględziny to pierwszy krok do dalszego zaplanowania prac.

Przechadzając się po budzącym się z zimowego snu ogrodzie, warto zbadać odczyn gleby. Jest to niemal konieczne, aby prawidłowo nawieźć ziemię. Marzec jest do tego najkorzystniejszym miesiącem. Do przeprowadzenia badania wystarczy zakupiony kwasomierz chemiczny, który pozwoli na pobranie próbek gleby. Prostszym i tańszym rozwiązaniem są zwykłe papierki lakmusowe, które po przyłożeniu do ziemi zaczynają się odbarwiać. Każda osoba posiadająca ogród musi pamiętać, że wiele roślin nie toleruje zakwaszonej gleby.

Ogród prace w marcu

Nawożenie ziemi to kolejny waży aspekt. Dla ogrodu najlepszym wyborem jest kompost, ale można korzystać także z innego rodzaju nawozów. Młode drzewka dobrze tolerują azot, natomiast w przypadku starszych najlepiej sprawdzają się nawozy fosforanowe, potasowe oraz azotanowe. Jednak w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o rośliny cebulowe. One do wzrostu potrzebują saletrę amonową, której idealna ilość to 10-15 g na 1m2.

W marcu usuwane są otuliny z krzewów i drzew, którymi zabezpiecza się rośliny przed mrozami w zimie. Warto jednak pozostawić tę czynność na koniec marca, gdyż możliwe są jeszcze przymrozki i wahania temperatury, które mogłyby uszkodzić wiele roślin.

Jedną z najpopularniejszych czynności ogrodowych, o których pamiętają wszyscy jest grabienie trawnika. W ten sposób usuwamy wszystkie nagromadzone liście, gałązki, śmieci oraz suchą trawę i skutecznie przywracamy trawnik do życia. Zasypujemy i wyrównujemy kretowiska, tym samym płoszymy krety, by w letnich miesiącach nie rujnowały trawnika. Możemy zastosować specjalny nawóz do trawników, który polepszy jego kondycję. Jeśli w ogrodzie pojawią się niewygodne zagłębienia, uzupełniamy je ziemią, którą udeptujemy i obsiewamy nasionami mieszanki traw. Następnie przykrywamy te nasiona warstwą ziemi o grubości ok. 1 cm.

Wybrane dla Ciebie

Marcowe przycinanie drzew

W marcu niezwykle ważne jest cięcie drzew i krzewów. Tę czynność dzielimy na 3 rodzaje: cięcie sanitarne, prześwietlające oraz formujące.

ZOBACZ: Nożyce i sekatory ogrodowe

Cięcie formujące wykonuje się głównie na krzewach w ¼ ich wysokości. W ten sposób przycinamy lawendę wąskolistną, budleję Davida, hortensję bukietową i krzewiastą oraz tawułę drobną, japońską, biało kwiatową i wierzbolistną. Marzec to także doskonały miesiąc, by wykonać cięcie w 1/3 wysokości pędów nad ziemią migdałka i róż wielokwiatowych.

Cięcie sanitarne wykonywane jest po to, by pozbyć się chorych, starych i uszkodzonych pędów. Natomiast cięcie prześwietlające wykorzystywane jest do usunięcia pędów, które rosną zbyt blisko siebie, zbyt gęsto, a na dodatek się krzyżują. Do cięcie prześwietlającego nadają się rośliny takie, jak: derenie, żylistki, leszczyny, pigwowce, irgi, kaliny, krzewuszki, porzeczki ozdobne oraz jaśminowce. Tego typu zabieg pozwala na obfitsze i zdrowsze zakwitanie.

W marcu konieczne jest podcięcie krzewów owocowych. W przypadku młodych drzewek warto przyciąć jedynie pędy rosnące do wnętrza korony lub te krzyżujące się. Nie można przyciąć ich zbyt silnie, ponieważ będę dużo gorzej owocować. Jeśli do przycięcia mamy świeżo posadzone krzewy, należy boczne pędy skrócić o ½, natomiast przewodnik o 1/3. Ważne jest także, by kręgi wokół drzew zostały wyściółkowane oraz nawodnione.

Ogród niejednokrotnie otoczony jest żywopłotem. Nie możemy zapominać, że on również wymaga przycięcia. Taką czynność powinniśmy wykonać najpóźniej końcem marca, gdyż później przychodzi okres lęgowy, a w krzewach zagnieżdżają się ptaki.

Sadzenie drzew i krzewów w marcu

Temperatura na wiosnę mniej więcej stabilizuje się końcem marca. Jest to dobry czas na sadzenie drzew i krzewów owocowych, ozdobnych oraz żywopłotów liściastych, które zrzucają liście na zimę. Po tej czynności ostrożnie przycinamy je 30 cm nad ziemią. W tym miesiącu możemy podjąć się także przesadzania – jeśli roślinom nie odpowiada pewne miejsce lub sami uważamy je za niekorzystne, warto zatroszczyć się o przesadzenie końcem marca.

Po ogrodowych porządkach i dokładnym rozplanowaniu ogrodu, możemy śmiało posadzić również krzewy różane. Jednak musimy powstrzymać się przed ich przycięciem, gdyż zaleca się je dopiero po dwóch latach od ukorzenienia i zawsze w kwietniu!

Kwiaty, byliny, rośliny ogrodowe – co robimy w marcu?

Marzec jest niezwykle intensywny jeśli chodzi o wszelkie rośliny ogrodowe. W tym miesiącu wysiewamy większość roślin jednorocznych, uprawianych z rozsady (np.: nagietki, aksamitki, groszek pachnący). Najkorzystniej jest zrobić to właśnie w marcu, gdyż wtedy są największe szanse powodzenia, głównie ze względu na lepsze nasłonecznienie i wyższą, choć czasem niestabilną, temperaturę. Jeśli jednak udało nam się te rośliny posiać już w lutym, w marcu na spokojnie możemy przepikować roślinki do pojedynczych donic lub skrzynek, aby listki nie stykały się ze sobą.

Ważną pracą ogrodową jest przycięcie bylin wieloletnich, które na zimę zaschły. Zazwyczaj są to trawy papasowe, ostnice, mikstany chińskie, rozplenice, imperaty, molinie, proso rózgowate. Te rodzaje traw przyciąć trzeba ok. 10 cm nad ziemią. Ten zabieg jest niezbędny, gdyż dzięki niemu młode pędy będą mogły wyrosnąć piękne i wysokie.

Pod koniec miesiąca warto rozpocząć nawożenie roślin, które wcześnie rozpoczynają wegetację. Dzięki temu dostaną odpowiednią ilość składników pokarmowych i będą prawidłowo rosnąć i rozwijać się. Robi się to poprzez rozłożenie na rabacie kilkucentymetrowej warstwy kompostu służącej jako doskonała ściółka organiczna, która ma za zadanie zabezpieczyć glebę przed wysychaniem i zaskorupieniem po dużych opadach. Taka powłoka będzie także nie lada wyzwaniem dla chwastów, zapobiegnie ich kiełkowaniu, co sprawi, że będziemy mieć mniej pracy do wykonania. Kiedy nie mamy wystarczającej ilości kompostu, warto zastosować obornik granulowany bądź jeden z nawozów wieloskładnikowych.

 

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.

Warzywnik

Marzec jest miesiącem, kiedy działamy nie tylko przy roślinach ozdobnych. Równie ważne są rośliny użytkowe. Początek wiosny to idealny czas na wsianie nasion na rozsady. Mowa głównie o pomidorze, papryce, kalarepie, kalafiorze, sałacie masłowej, brokule czy kapuście głowiastej. Ważne, by rozsady produkowane w domu miały stały dostęp do światła. Najlepszym miejscem jest to bezpośrednio przy oknie. Kiedy ziemia już całkowicie rozmarznie, musimy pamiętać o nawożeniu wieloletnich warzyw i ziół. Końcem miesiąca w gruncie powinny znaleźć się już nasiona bobu i grochu, marchwi wczesnej i sałaty, szpinaku i kopru, rzodkiewki i roszponki oraz cebuli.

ZOBACZ: Nawozy Do Warzyw i Owoców

Pielęgnacja oczka wodnego

W wielu ogrodach można spotkać wspaniałą osobę, jaką jest oczko wodne. Ono też wymaga chwili uwagi w kontekście zbliżającej się wiosny. Koniecznie należy usunąć pozostałości lodu, resztki roślin i śmieci z powierzchni i dna stawu. Ponadto warto uruchomić pierwszy raz pompę, dzięki której warstwy wody wymieszają się i nasycą ją tlenem. Istotne jest, by wiosną usunąć z wody gazy gnilne, martwe ryby czy żaby. Warto zrobić mały rekonesans i  sprawdzić, czy nie doszło do uszkodzeń folii lub laminatu, gdyż jest to najlepszy moment na naprawy.



Roundup 360sl Plus Niszczy Chwasty Korzenie 1l

Roundup 360sl Plus Niszczy Chwasty Korzenie 1l

Sprawdź naszą ofertę

Rośliny domowe i balkonowe

Ogród to nie jedyne miejsce, w którym można posadzić kwiaty i cieszyć się zielenią roślin. Dom to miejsce, w które ogród również może wejść. Dlatego rośliny domowe i balkonowe także wymagają pracy początkiem wiosny. Początkowo tniemy przezimowane rośliny, np.: fuksje czy pelargonie nad 3-5 pąkiem, a przy okazji ostrożnie usuwamy stare liście i skracamy korzenie. Całość wsadzamy so świeżej ziemi. W ten sposób odmłodzone kwiaty będą miały zwarty, ścisły pokrój, dzięki czemu obficie zakwitną.

Następnie warto zająć się pędzeniem pacioreczników i dalii, wysadzaniem kłącza do doniczek oraz podlewaniem. Zazwyczaj przesadza się je do gruntu lub wystawia w donicach na zewnątrz, ale dopiero końcem maja.

Bardzo ważne jest sadzonkowanie kloników pokojowych, bieluni, ołowników czy złocieni krzewiastych, które wędrują do mieszanki torfu i piasku. Kaktusy wymagają budzenia z zimowego snu. Robimy to wykorzystując do ich podlania ciepłą wodę (pod żadnym pozorem nie wolno używać wody gorącej!). Taka temperatura wody skutecznie rozgrzeje korzenie. Ważne jest, by ustawić kaktusy w najjaśniejszym miejscu w domy, wtedy zakwitną w bardzo szybkim tempie.

Pozostałe rośliny pokojowe zaczynają domagać się coraz większej ilości wody. Musimy im ją zapewnić. Warto zrosić się letnią wodą, podobnie jak kaktusy. Ponadto rozpoczynamy nawożenie, które zimą było całkowicie wstrzymane lub tylko ograniczone. Istotne jest, by od marca zasilać rośliny domowe nawozami wieloskładnikowymi i powtarzać tę czynność co ok. 2 tygodnie.

Jeśli jesteśmy zwolennikami przesadzania, chcemy by jakaś roślina wylądowała w innej doniczce – marzec to idealny czas na tego typu czynności. Do większych doniczek przesadzamy rośliny, które nie mieszczą się w obecnych. Natomiast jeśli nie chcemy dużych roślin wyrzucać, lub przesadzać do jeszcze większej doniczki, wtedy możemy przyciąć im korzenie, wymienić podłoże i ponownie wsadzić do tej samej doniczki. Raz na kilka lat można skusić się o wymianę podłoża w każdej roślinie doniczkowej.