Zakładanie trawnika nie należy do trudnych zadań. Z tą czynnością poradzi sobie każda początkująca osoba, jednak ważne jest skompletowanie potrzebnego sprzętu. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej na ten temat.
Kiedy jest dobry czas, by założyć trawnik?
Zakładanie trawnika jest najlepsze w dwóch terminach, na przełomie kwietnia i maja oraz od końca sierpnia do końca września. Oczywiście przy zakładaniu trawnika ważna jest także pogoda. Trawnik można również wysiewać latem, ale wtedy pielęgnacja będzie o wiele bardziej wymagająca. Założenie trawnika z roli jest o wiele elastyczniejsze. Jeśli zakładamy nowy trawnik na starym, zwykle obejmie to również wysiewy. Takie prace wykonuje się wiosną. W ten sposób można również ograniczyć puste miejsca, które pojawiają się przez działalność kretów.
Jakie sprzęty pomogą zakładać trawnik?
Do zakładania trawnika potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Przygotowanie gleby wiąże się z użyciem glebogryzarki, którą można zakupić na https://www.mediaexpert.pl/dom-i-ogrod/maszyny-ogrodowe/glebogryzarki. Taki sprzęt warto zakupić, gdyż przyda nam się on wiele razy w przyszłości. Na pewno zostanie wykorzystany przy wielu pracach. Do prac ogrodowych niezwykle przydatny jest też szpadel. Można nim przekopać ziemię, gdzie nie da się dotrzeć glebogryzarką. Prace ogrodowe nie obejdą się bez grabi. Natomiast trawę sieje się przy użyciu siewnika. Dzięki temu można zachować precyzję. Siew ręczny wymaga posiadania doświadczenia. Siewnik przyda się także w innych sytuacjach. Narzędzie, jakie warto posiadać to wał ogrodowy.
Zakładanie trawnika - jakie etapy?
Przy założeniu trawnika trzeba brać pod uwagę pewne etapy. Jednak większość prac uda się wykonać w ciągu dwóch dni. Przygotowanie podłoża może wymagać rozciągnięcia w czasie.
- Pierwszym etapem będzie oczyszczenie darni. Należy zebrać ją szpadlem. Ściąga się ją na głębokości około 5-10 cm. Można ją wykorzystać na przykład do kompostowania.
- Przygotowanie gleby polega na tym, że trawnik musi zostać założony na próchniczym, umiarkowanym podłożu. Optymalna będzie gleba lekko kwaśna. Najlepiej, by PH gleby wynosiło 5,5-6,5. Można również zakupić żyzne podłoże i połączyć z resztą. Dobrym pomysłem będzie dodanie kompostu. Poszczególne frakcje dobrze jest przysypać glebogryzarką. Natomiast na kwaśnym podłożu można wykonać wapnowanie. Takie zabiegi najlepiej jest przeprowadzać w okolicy wiosny.
- Wyrównanie terenu jest bardzo ważną czynnością. Przekopany teren najlepiej jest wyrównać grabiami.
- Kolejnym etapem będzie siew trawy. Mieszankę nasion można umieścić w siewniku. Nasiona traw są niezwykle drobne. Można je wymieszać z piaskiem. Dzięki temu siew będzie jeszcze bardziej precyzyjny. Wysiew nasion trawy wysiewa się na krzyż. Trawę można przykryć lekką warstwą podłoża. Takie pracę odbywają się przy użyciu drugiej strony grabi. Nie jest to potrzebne do kiełkowania, ale ogranicza znacząco ryzyko zjedzenia nasion przez ptactwo. Najlepiej jest potraktować ten teren ponownie wałem ogrodowym.
- Ostatnim etapem będzie zajęcie się obrzeżami. Często ten etap się omija, kiedy bierze się za zakładanie trawnika. Zadbany trawnik musi posiadać wyraźne granice. Taką funkcję pełnią obrzeża, dzięki którym możemy mieć piękny trawnik. Do budowy obrzeży można wykorzystać materiały, które już wcześniej zakupiliśmy i znajdują się w naszym ogrodzie. Zakładając trawnik bardzo popularne są taśmy wykonane z tworzywa sztucznego, drewniane palisady czy tradycyjny angielski kant.
Warto zastosować te etapy zakładania trawnika, kiedy chcemy, by wszystko poszło zgodnie z naszą myślą.
Pielęgnacja trawnika i jego zakładanie - czego nie można pominąć?
Powyższe etapy pokazują, jakie ważne jest przestrzeganie tych zaleceń. Dzięki temu mamy szansę na stworzenie trawnika krok po kroku, który będzie cieszył nasze oczy. Zakładanie trawnika krok po kroku może wydawać się trudnym zadaniem, jednak kiedy przeczytamy powyższe etapy kilka razy, wszystko stanie się łatwiejsze. Poza tym te wskazówki pomogą na uniknięcie innych wydatków.
Nasiona trawy oraz następnie trawa mogą pomóc w pozbyciu się kretów czy zabezpieczeniu przed nimi. Poza tym pomoże również zabezpieczenie ogrodu siatkami. Takie siatki powinno się założyć na etapie przygotowywania podłoża. Poszczególne rolki siatki trzeba złączyć i przykryć warstwą podłoża.
Nawadnianie trawnika należy do bardzo istotnych czynności. Kiedy posiadamy dużą powierzchnię trawnika można zainwestować w automatyczny system nawadniania. Taki system generuje o wiele mniejsze straty w przeciwieństwie do podlewania ręcznego. Podlewanie trawnika to niezwykle ważne zadanie, kiedy o nim nie będziemy pamiętać, nasz trawnik nie będzie prezentował się odpowiednio. Warto zakupić również inne narzędzia, które znajdziemy na stronie https://www.mediaexpert.pl/dom-i-ogrod/maszyny-ogrodowe/wertykulatory-i-aeratory.
Dobrze utrzymany trawnik jest wizytówką ogrodu. Kiedy nasiona traw kiełkują należy zadbać, by były odpowiedniej długości, dzięki czemu ogród będzie dobrze się prezentować.