Tulipan Botaniczny Cynthia. Jest to jeden z najpiękniej wyglądających tulipanów. Liście są długie i wąskie a łodygi mocne i smukłe. Duże, strzeliste i kielichowate kwiatostany zbudowane są ze strzelistych i szpiczastych płatków – te wewnętrzne są jaskrawożółte, z kolei zewnętrzne krwistoczerwone. Tworzy to niezwykle spójną, harmonijną całość, od której ciężko oderwać wzrok. Cynthia osiąga maksymalnie 25 cm wysokości. W całej okazałości możemy tę odmianę podziwiać w kwietniu. Zjawiskowo wyglądające tulipanowe kępy idealnie nadają się na ogródki skalne ale równie udanie mogą zdobić rabaty. Odmianę możemy z powodzeniem wykorzystać jako kwiat cięty lub do wysadzenia w pojemnikach. Optymalny termin sadzenia cebulek tulipanów wypada we wrześniu i październiku ale jeśli warunki atmosferyczne na to pozwolą możemy je sadzić nawet do grudnia. Najlepiej rośnie w miejscach dobrze nasłonecznionych w glebie żyznej, dobrze przepuszczalnej. Cebulki tulipana Cynthia na glebach słabych dokarmiamy (nawozimy) nawozami do roślin cebulowych lub uniwersalnymi.
Stanowisko
Tulipany najlepiej kwitną w miejscach słonecznych. Równiez w otoczeniu lisciastych drzew i krzewów, ponieważ zwykle kwitną, zanim rośliny te w pełni rozwina liście. Odmiany wysokie i średnie dobrze sprawdzają się na ogrodowych rabatach. Odmiany niskie sadzimy także w ogródkach skalnych i w pojemnikach
Gleba
Co do warunków glebowych to najlepsze dla tej rośliny są gleby lekkie a zarazem żyzne. Ważnym czynnikiem jest przepuszczalność podłoża.
Sadzenie
Cebule tulipanów sadzi się na jesień (od września do listopada) aby zdążyły wypuścić korzenie. Tulipany sadzimy na głębokości ok 12 cm. Po posadzeniu obficie podlewamy.
Pielęgnacja
Dokarmiamy je do momentu kwitnienia nawozami wieloskładnikowymi. Ważne, aby gleba nie była zbyt sucha. Tulipanom dostarczamy wody, dopóki liście nie zaczną wysychać. Podlewanie jest bardzo ważne, gdyż właśnie cebulki regenerują się po kwitnieniu i zbierają odpowiednie zapasy, aby móc równie pięknie zakwitnąć w przyszłym roku.
Przechowywanie
Tulipany wykopujemy po zeschnięciu liści, czyli zwykle na przełomie czerwca i lipca. Suszymy, nastepnie oczyszczamy i przechowujemy w w koszykach w suchym i przewiewnym miejscu. Tulipany mogą pozostawać w ogrodzie bez wykopywania przez kilka lat.