Szczegóły
Tulipan Tarda Cebulka 5szt
- Kolor: Żółty
- Termin sadzenia : IX, X
- Termin kwitnienia : IV
- Postać produktu: Cebula
- Zimowanie: Tak
- Wysokość (cm): 10-15
- Rozmiar: 7/10
- Głębokość sadzenia (cm): 6
- Stanowisko: Słoneczne/Półcień
Tulipan Botaniczny Tarda zwany też tulipanem botanicznym późnym, co ciekawe, kwitnie wcześnie bo już od początku kwietnia. Dorosłe rośliny są niskie i osiągają zaledwie 15 cm wysokości. Idealnie wpisuje się w charakterystykę ogródka skalnego. Może również być posadzony w małych kępach lub pełnić funkcję rośliny obwódkowej. Fakt że pochodzi z terenów Azji Środkowej sprawia że odmiana ta nie jest wymagająca glebowo i poradzi sobie w trudnych warunkach atmosferycznych. Jest również całkowicie mrozoodporny (nie są mu straszne siarczyste mrozy). Szczególna uwagę przyciąga jego kwiatostan – gwieździsty kształt kwiatu zabarwiony bielą i żółcią. Najbardziej optymalny termin nasadzeń cebulek tej odmiany tulipana to przełom września i października, ale przy sprzyjających warunkach tulipany można sadzić do końca listopada a nawet nieco dłużej. Roślina preferuje stanowisko słoneczne oraz lekką, przepuszczalną glebę. Cebulki odmiany tulipana Tarda Nie są wymagające i na pewno można polecić je każdemu początkującemu ogrodnikowi.
Stanowisko
Tulipany Tarda najlepiej kwitną w miejscach słonecznych. Równiez w otoczeniu lisciastych drzew i krzewów, ponieważ zwykle kwitną, zanim rośliny te w pełni rozwina liście. Odmiany wysokie i średnie dobrze sprawdzają się na ogrodowych rabatach. Odmiany niskie sadzimy także w ogródkach skalnych i w pojemnikach
Gleba
Co do warunków glebowych to najlepsze dla tej rośliny są gleby lekkie a zarazem żyzne. Ważnym czynnikiem jest przepuszczalność podłoża.
Sadzenie
Cebule tulipanów sadzi się na jesień (od września do listopada) aby zdążyły wypuścić korzenie. Tulipany sadzimy na głębokości ok 12 cm. Po posadzeniu obficie podlewamy.
Pielęgnacja
Dokarmiamy je do momentu kwitnienia nawozami wieloskładnikowymi. Ważne, aby gleba nie była zbyt sucha. Tulipanom dostarczamy wody, dopóki liście nie zaczną wysychać. Podlewanie jest bardzo ważne, gdyż właśnie cebulki regenerują się po kwitnieniu i zbierają odpowiednie zapasy, aby móc równie pięknie zakwitnąć w przyszłym roku.
Przechowywanie
Tulipany wykopujemy po zeschnięciu liści, czyli zwykle na przełomie czerwca i lipca. Suszymy, nastepnie oczyszczamy i przechowujemy w w koszykach w suchym i przewiewnym miejscu. Tulipany mogą pozostawać w ogrodzie bez wykopywania przez kilka lat.